Swastyka

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Swastyka – znak w kształcie równoramiennego krzyża (wadźra), o ramionach zagiętych pod kątem prostym. Nazwa svastika (स्वस्तिक) pochodzi z sanskrytu, i oznacza "przynoszący szczęście" (svasti – powodzenie, pomyślność, od su – dobrze i asti – jest). Starożytny znak magiczny o pradawnych początkach. Pochodzi z Indii, gdzie nazwa ta oznacza talizman. Swastika wspominana jest już w pierwszym hymnie Rygwedy, stąd kojarzona z Arjanami (Ariami).

Swastika może mieć ramiona zgięte w prawo albo w lewo. Postać "prawoskrętna", naśladująca kształtem ramion ruch Słońca (widziany z półkuli północnej Ziemi), kojarzona jest najczęściej z kultami solarnymi, jako symbol ognia i Słońca (krąg promieni); jest talizmanem przynoszącym szczęście; bywała symbolem bogiń, a więc płodności. Swastyka z ramionami skierowanymi w lewo (nazywana svaustika) jest znakiem boskiej magii, emblematem straszliwej bogini Kali, żony Śiwa. Znak swastyki znany był wśród Słowian, również na ziemiach polskich – zwana dziś swarzycą kojarzona jest z kultem Swaroga, spotkać można również określenie "kołowrót".

Swastyka na planie ukośnym "X" uważana jest za symbol zła i demonicznych mocy, czarnej magii oraz powszechnie kojarzona z hitlerowską Trzecią Rzeszą.