Reiki

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usui-Mikao-Sensei-Gyohon.jpg

Reiki (jap. 霊気 reiki, rei-ki) – słowo pochodzi od chińskiego lingqi (ling chi) 灵气 (dawna pisownia: 靈氣). Pojęcie to oznacza duchowy wpływ (np. gór) lub szczególnie w terapii, witalną energię (ki) boskiej duszy (rei).

Obecnie pojęcie reiki jest znane dzięki twórcy metody leczenia, która nazywa się Usui-reiki-ryōhō (jap. 臼井靈氣療法). Jest to system-metoda leczenia za pomocą energii życiowej ki (chiń. qi, chi). Usui to nazwisko twórcy tej metody - Mikao Usui.

Znak rei 霊 oznacza w języku japońskim ducha lub duszę, natomiast znak ki 気 jest pojęciem znacznie szerszym. Może oznaczać m.in.: ducha, duszę, serce jako uczucie, umysł, nastrój, energię. W słowie reiki jest odpowiednikiem chińskiego qi, czyli energii życiowej przenikającej wszechświat. Istnienie energii duchowej reiki, aury witalnej czyli biopola – podobnie jak istnienie innych form energii życiowej (np. duszy ludzkiej) – zostało już dawno potwierdzone przez obserwacje naukowe, chociażby metodami fotografii kirlianowskiej. Dlatego ta forma poprawy zdrowia należy do medycyny niekonwencjonalnej. Reiki jest profesjonalnym japońskim systemem medycyny tradycyjnej, z naciskiem na bioenergoterapię.

Zasada działania

W systemie tym reiki postrzegana jest jako przenikająca wszystko i wszystkich energia ki. Przeciętny człowiek ma ograniczone możliwości posługiwania się nią, w części przypadków nawet nie jest w stanie jej odczuć (niewrażliwość, psychopatia). Aby nabyć możliwość świadomego korzystania z energii ki w reiki trzeba zostać inicjowanym przez mistrza reiki oraz przejść specjalny trening poinicjacyjny zwany reiju (czyt. rejdźu, reidziu). Podczas seminariów towarzyszących inicjacji, sensei - mistrz nauczyciel - przekazuje techniki uzdrawiania energią ki.

System reiki bazuje na podobnych założeniach jak inne gałęzie wschodniej medycyny (np. ajurweda czy medycyna chińska, w tym lingqi), czyli uznaje, że zdrowie oznacza harmonię zarówno w człowieku (jego ciele, umyśle i duchu), jak i w jego otoczeniu, zaś choroba powstaje w wyniku braku czy też zaburzenia owej harmonii. Jeśli chodzi o ciało (według wschodniej medycyny ożywiane przez nieustanne krążenie energii życiowej przez specjalne kanały – meridiany), zaburzenie może powstać np. przez zastanie się energii, zablokowanie meridianu, przez niezrównoważenie obiegu między poszczególnymi narządami lub między ciałem a otoczeniem.

Reiki usuwa zaburzenia energetyczne pojawiające się także fizycznie jako napięcia i bloki stresowe na dwa sposoby: przez pobudzanie organizmu do zdrowienia oraz przez niwelowanie blokad energetycznych w trzech zbiornikach energetycznych (tanden) i meridianach (mo). Osoba praktykująca reiki pobiera energię przez przez węzeł szczytu głowy lub lewą dłoń, a oddaje pacjentowi przez obie dłonie lub przez prawą dłoń, przez węzły energetyczne znajdujące się na wewnętrznej stronie dłoni, stosując nakładanie rąk na określone miejsca na ciele. Przekazujący, a zwykle również osoba poddawana takiemu podstawowemu, bioenergetycznemu „zabiegowi reiki”, może odczuwać energię reiki jako umiejscowione uczucie ciepła, zimna, nacisku lub mrowienia. Rodzaj odczuć zależy zarówno od rodzaju techniki użytej przez praktykującego reiki jak i od rodzaju problemu występującego u pacjenta, aczkolwiek nie zawsze pacjenci mają jakieś szczególne doznania (parestezje). Stosuje się także w niektórych technikach/okolicznościach przekazywanie reiki w inny sposób – np. na odległość bądź za pomocą oddechu (odmuchiwanie).

Reiki jest używana zarówno w stosunku do ludzi, jak również roślin i zwierząt, chociaż zawsze główną aktywnością jest uzdrawianie ludzi. W krajach zachodnich jak również coraz częściej w Polsce w wielu szpitalach zabiegi reiki są stosowane przez część personelu medycznego w celu poprawy stanu zdrowia pacjentów.

Historia reiki

Usui Reiki Gaku.png

Metoda reiki została rozpowszechniona przez japońskiego uzdrowiciela i badacza technik shiatsu Mikao Usui. Od początku doskonale wiadomo, że system reiki istniał już dużo wcześniej, nawet 300 do 400 lat p.e.ch., miał swoje szczyty rozwoju i rozpowszechnienia około VIII wieku e.ch., a Usui Sensei (jak był nazywany przez uczniów) tylko przywrócił pamięć o nim, odnowił i rozpowszechnił stare szamańskie metody reiki. Techniki nazywane obecnie reiki istniały wcześniej jako zbiór praktyk stosowanych przez japońskich szamanów z dodatkami przyniesionymi przez buddystów z indyjskiej ajurwedy oraz całym długotrwałym wpływem tradycyjnej chińskiej medycyny.

Na bazie informacji wyrytych w inskrypcji na kamieniu nagrobnym Usui Mikao wiemy, że Mikao Usui urodził się 15 sierpnia 1865 roku w prowincji Gifu, zmarł 9 marca 1926 roku - w Japonii. Mikao Usui Sensei na początku swojego życia był świeckim mnichem ze szkoły buddyzmu Tendai, miał też w latach późniejszych dogłębną możliwość studiowania buddyzmu szkoły Shingon, praktykującym również rdzenną religię Shinto (Droga Bóstw Nieba), szczególnie w postaci Shugendo. Nosił buddyjskie imię duchowe (imię dharmiczne) Gyoho (Kyoho, Gyohon).

Mikao Usui Sensei rozpoczął intensywną działalność uzdrowicielską po długim trzyletnim odosobnieniu w świątyni na górze Kurama koło Kioto, około 1902 roku. Wówczas rozpoczął także szkolenie pierwszych uczniów jako terapeutów i czeladników odrestaurowanego dawnego systemu reiki. W kwietniu 1921 założył stowarzyszenie Usui Reiki Ryoho Gakkai, do którego należeli jego uczniowie. W tym samym roku otworzył klinikę reiki w Tokio. Mikao po wypracowaniu własnych technik i zaleceń, co do stosowania ReiKi, zapisał je w podręczniku Usui ReiKi Hikkei. W następnych latach działalności Usui pomagał ofiarom kataklizmów nawiedzających Tokio i założył kolejna klinikę. Do swojej śmierci w 1926 Mikao Usui nauczył reiki ponad 2000 osób.

Zasady nauczania reiki

Uczenie się reiki rozpoczyna się od podjęcia pierwszej inicjacji w pierwszy stopień reiki nazywany jako czteroczęściowa całość poziomem Shoden. Pierwszy stopień reiki zawiera głównie cztery metody przykładania rąk oraz biodiagnostyczne skanowanie zarządców ciała (organy i systemy obiegu 12-tu meridianów). Pierwszy stopień reiki opiera się na codziennej praktyce recytacji Pięciu Wskazań Meiji oraz praktyce Siedmiu Pozycji dla wymiany ki w organizmie.

Osoby, które ukończyły pierwszy stopień reiki (shoden) powinny zacząć w miarę regularne uzdrawianie pacjentów metodami bioterapeutycznymi, poprzez przykładanie rąk czterema metodami podstawowymi (szablonami ze ściśle określoną ilością pozycji nakładania rąk). Jeśli zaczną uzdrawiać z powodzeniem, mogą podjąć tak zwany drugi stopień reiki, zwany Okuden Koe Ki lub Chuden (czytaj Ciuden).

Z zasady nie uczy się reiki na poziomach wyższych niż pierwszy stopień osób, które nie prowadzą działalności uzdrowicielskiej metodami reiki.

Szkoła reiki używa znaków Mocy do skupiania i transmitowania subtelnych rodzajów energii reiki, trzech znaków adepci inicjowani uczą się na stopniu drugim, a jednego na stopniu trzecim. Oprócz tego, do kontemplacji reiki używa się znaku reiki, który w szczególnym starym zapisie japońskim jest znakiem używanym już od pierwszego stopnia - medytacyjnym logo systemu reiki. Surowo zakazane jest od samego początku, dodawanie czegokolwiek do systemu reiki, gdyż jest to kompletny, szamański system duchowego uzdrawiania.

Podszywanie pod reiki

Z USA i kilku innych krajów Zachodu, już na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku pojawiła się bardzo nieprzyjemna moda podszywania się pod autentyczne tradycyjne Usui Reiki rozmaitych nieudolnych imitacji i oszustw mających na celu jedynie zarabianie na naiwnych kursantach. Tymczasem minimalna nauka zapoznawcza Pierwszego Stopnia (Shoden) trwa przynajmniej 40 godzin zajęć, zwykle realizowana jest w czasie czterech do sześciu spotkań poświęconych metodom uzdrawiania i ćwiczeniom rozwoju uzdrowicielskiej Mocy w systmie weekendowym (łykendowym, sobotnio-niedzielnym). Wedle zaleceń japońskich, koszty treningów powinny być rozsądne, niewygórowane, co także dotyczy wyższych stopni wtajemniczenia, które nie są droższe niż nauka na pierwszym stopniu, a zwykle tańsze, jednak wymaga się już prowadzenia czynnej działalności uzdrowicielskiej, jako terapeuta.

Nie wolno dodawać, żadnych własnych znaczków, a te japońskie mają standardową drukowaną formę prezentacji w japońskiej kaligrafii kreskowej i nie ma dziesiątków wersji jak wypisują osoby na Zachodzie nie mające pojęcia o autentycznym systemie reiki. Podobnie jest w wypadku pomijania chociażby znaku czwartego (mistrzowskiego) czy wszystkich znaków jako rzekomo niepotrzebnych, braku trzech metod akupresury na punktach akupunkturowych czy pracy na meridianach w drugim stopniu. Własne wymysły ludzi, którzy ze swoimi odmiennymi systemami inicjacji i odmiennymi od standardu japońskiego programami nauczania, zwykle coraz krótszego (byle zgarnąć kasę, a lipne dyplomy rozdać po 2 godzinach szkolenia) - nie mają nic wspólnego z reiki, a jedynie oszukańczo i nielegalnie wykorzystują nazwę reiki w celu wyłudzania pieniędzy od naiwnych klientów (kursantów).

Pamiętajmy także, że Pierwszy Stopień (Shoden) posiada cztery części, każda z inicjacją (synchronizacją), Drugi Stopień (Okuden Zen Ki) posiada trzy części, każda z inicjacją, a trzeci stopień (Okuden Koe Ki) posiada jedną inicjację, ale za to nauka na nim to dobrych 150 godzin zajęć treningu mistrza terapii reiki, w tym dużo reiju - specjalnych zestawów czy procedur transmisji wyższych rodzajów energii dokonywanych z pomocą znaków na ucznia bezpośrednio przez nauczyciela (w obecności nauczyciela).

Oszukani zostali także wszyscy, którzy twierdzą, że otrzymali inicjację w reiki na odległość - a to jest jedna z bardziej znanych metod wyłudzania pieniędzy od naiwnych klientów przez oszustów, głównie amerykańskich. Oszukani zostali także wszyscy, którzy płacili ogromne pieniądze za rzekomy dyplom mistrzowski, nawet po 100 tysięcy dolarów USA, zwykle od 5 do 30 tysięcy dolarów. W Usui Reiki za otrzymanie dyplomu mistrzowskiego nie pobiera się pieniędzy! Uczeń musi wykazać się jedynie dobrą znajomością metod reiki, efektami w uzdrawianiu, prawidłowym nauczaniem systemu reiki, lojalnością i wiernością wobec nauczyciela (sensei). Sprzedawanie dyplomów rzekomego mistrza reiki po wysokich cenach to jedno z typowych zachodnich oszustw finansowych na konto systemu reiki czynionych - już w latach 80-tych XX wieku spotykane w USA i Kanadzie.

Linki zewnętrzne

Autentyczne japońskie Usui Reiki wedle norm i zasad japońskiego Nihon Usui Reiki Ryoho Gakkai

Niektóre mało znane aspekty japońskiego Usui Reiki w nauczaniu Usui Reiki Gakkai