Qalb

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Qalb, Kalb, arabskie قلب - oznacza serce, ośrodek serca, jest drugą z sześciu Lataif - miejsc subtelnych do kontemplacji.

Qalb czy Kalb to serce, organ ponad racjonalnej intuicji, posiadający zdolność bezpośredniego postrzegania duchowych rzeczywistości, których umysł nie jest w stanie pojąć. Ludzkie serce jest miejscem ciągłych zmian i fluktuacji. W nim, Transcendentna Rzeczywistość styka się z człowiekiem. Serce jest również polem bitwy Większej Świętej Wojny al-dżihad al-akbar z pokusami i złymi skłonnościami człowieka. Tu, grawitacyjna siła niższej jaźni nafs konfrontuje wznoszącego i tęskniącego ducha ruh. Walka toczy się pomiędzy dwoma przeciwnymi siłami, aby opanować ludzkie serce. Pod zwodniczym kierunkiem szajtan (szatana), nafs chce zrzucić serce w głębiny niewiedzy. Jednak duch, ruh który pochodzi od Boga ciągnie serce w stronę Boga. Im bardziej serce jest oczyszczone, tym bardziej podatne jest ono na nieodparte przyciąganie niebiańskiego ducha. Czuwanie nad sercem jest częścią duchowego zmagania mudżahada w Podróży Powrotnej. Zaawansowani na Ścieżce nigdy nie pozwalają żadnym intruzom wejść do ich uświęconych serc.

Serce Człowieka Doskonałego jest Boskim Tronem al-arsz, wokół którego znajduje się duchowa rzeczywistość. Kalb jest również jednym z subtelnych ośrodków percepcji lataif w praktykach sufickich zakonów Czisztijja, Nakszbandi, Mudżaddidi i innych.

Ajn al-kalb — oko serca, narząd intuicji, miejsce poznania Obecności Boga.

Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce