Pluton

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pluton - gr. Ploútōn, Bogacz – w mitologii greckiej uosobienie płodności ziemi, bóstwo pierwotnie utożsamiane z Plutosem. Później jeden z przydomków Hadesa.

W mitologii rzymskiej groźny bóg świata podziemnego, identyfikowany z Dis Paterem. Składano mu ofiary ze zwierząt o ciemnej sierści, czarnych jagniąt lub świń.

Atrybutami Plutona były klucze, berło i róg obfitości.

W astronomii Pluton to planeta karłowata Układu Słonecznego o numerze katalogowym 134340. Planeta karłowata, plutoid, najjaśniejszy dotąd poznany obiekt pasa Kuipera. Został odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Od odkrycia do 2006 roku Pluton oficjalnie był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. W dniu 24 sierpnia 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, gdyż jest zbyt mały co oznacza, że Układ Słoneczny liczy 8 planet. Na początku obserwowano Plutona i jego księżyc Charona biorąc oba obiekty za jeden obiekt, w rzeczywistości okazało się, że Pluton jest wielokrotnie mniejszy niż zakładano, stąd zakwalifikowano go właściwie do planetek karłowatych czy planetoid. Z powodu tej pomyłki przeceniono też astrologiczny wpływ Plutona na Ziemię i losy ludzkie, z czego wielu astrologów nie umie się z honorem wycofać.

W chemii pluton (łac. plutonium) to pierwiastek chemiczny z grupy aktynowców (symbol Pu).

Bibliografia

  • A. Kempiński, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Iskry 2001.
  • J. Schmidt, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996.