Nataradża

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śiva Nataradża

Nataradża - ( tamil] நடராசர் , ang. Nataraja ) – mistrz i władca tańca, jedna z form boga Śiwy. W języku tamilskim odpowiednikiem Nataradży jest கூத்தன் Kuttan.

Śiwa mistrz i władca tańca

Nataradża to powszechne indyjskie hinduistyczne przedstawienie Śiwy jako Boskiego tancerza, podczas swojego tańca. Taniec Śiwy symbolizuje nieustannie dokonywane przez niego niszczenie i tworzenie wszechświata.

Prawie każdy element tej postaci Śiwa coś symbolizuje. Śiwa-Nataradża ma lewą nogę uniesioną, skierowaną na prawo i ugiętą w kolanie, a prawą również ugiętą w kolanie. Śiwa-Nataradża tańczy z prawą nogą stojącą na zabitym demonie Apasmara co symbolizuje zwycięstwo Boga nad niewiedzą, ciemnotą i złem. W pierwszej ręce Śiwa trzyma damaru (bębenek w kształcie dwóch stożków), co jest symbolem stworzenia, a także jedności dwóch przeciwstawnych pierwiastków: wody i ognia, pierwiastka męskiego i żeńskiego. Druga dłoń Śiwy jest uniesiona co oznacza opiekę i ochronę, którą otacza on świat, swych bhaktów. W trzeciej ręce Śiwy płonie ogień, świadczący o tym, że gdy odpowiedni termin nadejdzie świat zostanie zniszczony. Czwarta ręka Śiwy wskazuje na jego uniesioną stopę, która jest symbolem zbawienia i wyzwolenia, dostąpienia mokszy. Śiwę-Nataradżę otacza krąg płomieni, oznaczający, że prawdziwa boska natura rzeczywistości jest ukryta przed człowiekiem.

Wizerunek ten jest bardzo charakterystyczny dla indyjskiej kultury i sztuki, zwłaszcza dla kultury śiwaickiej.


Link zewnętrzny

Portal i artykularnia Layah czyli strona poświęcona jodze, tantrze, medytacji i sprawom rozwoju wewnętrznego