Mikołaj Roerich

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Znak Pokoju Mikołaja Roericha

Mikołaj Konstantinowicz Roerich, ros. Николай Константинович Рерих - ur. 9 października 1874 w Sankt Petersburgu, zm. 13 grudnia 1947 w Kulu w Indiach – rosyjski artysta malarz, grafik, scenograf, myśliciel, podróżnik, badacz dawnych kultur, pisarz i poeta – związany z ugrupowaniem artystycznym "Mir isskustwa".

Autor nowatorskich opracowań scenograficznych do inscenizacji dzieł Rimskiego-Korsakowa, Borodina, Lope de Vegi, Wagnera, Strawińskiego i Maeterlincka. Namalował dekoracje i kostiumy, współtwórca libretta do fenomenalnego przedstawienia Święta wiosny Igora Strawińskiego, zrealizowanego przez "Balety Rosyjskie" Diagilewa, którego premiera miała miejsce 29 maja 1913 roku w Paryżu.

Idąc za przykładem idei Czerwonego Krzyża i rozwijając hasło "Pokój przez Kulturę" promuje ochronę zabytków i dzieł sztuki w czasie działań wojennych. Po wielu staraniach i kilku konferencjach doprowadza do podpisania Paktu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelta i ratyfikowania Paktu przez liczne państwa obu Ameryk i Europy.

Linki zewnętrzne