Matsya

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Matsja, Matsya - w dewanagari मत्स्य अवतार Ryba, transliteracja: Matsya Avatāra – pierwsze boskie wcielenie Wisznu-Śiwa na Ziemi, inkarnując ostrzegł siódmego Manu Waiwaswata (syna WiMawaswana) - protoplastę obecnego ludzkiego rodu przed zbliżającym się kataklizmem. Ziemię ogarnął olbrzymi potop, lecz przygotowany doń patriarcha Manu schronił się wraz z rodziną i siedmioma mędrcami (ryszimi) na okręcie. Przed zagładą ocalił też nasiona wszelkich roślin, przedstawicieli wszystkich gatunków żywych stworzeń oraz Wedy, święte księgi odwiecznej prawości czyli sanatana dharmę.

Wisznu-Ryba powiózł okręt, przytroczony do własnego rogu, na bezpieczną wyspę. Ryba symbolizuje rozwój i tworzenie, jest emblematem fallicznym, a także symbolem pierwszego chrześcijaństwa co sugeruje, że Jezus Chrystus był wyznawcą jednego z wisznuickich kultów i dlatego został zgładzony pospołu przez Rzymian i Żydów. Po wielkim potopie, życie rozpoczęło się na nowo, a łódź z Królem Manu i siedmioma mędrcami osiadła na bardzo wysokiej górze w Himalajach.

W jodze lotosowa Matsya Asana jest ulubioną pozycją wypoczynkową bóstwa Wisznu-Śiwa. Wisznu emanuje w czasie jednego cyklu czasu dziesięć Awatarów, z których każdy pełni inną rolę i zakłada jedną z dziesięciu zakonnych linii przekazu jogi oraz tantry. Historia Matsya-Wisznu oraz Manu Waiwaswata przypomina historię Noego (Noah) z Biblii oraz Arkę w której uratowane zostały żyjące istoty.

Matsja-Avatāra to Wisznu-Śiwa pod postacią człeko-ryby, a raczej gatunkowo syreny, człowieka wężowego, o obudzonej Kundalini. Matsya Wisznu ikonograficznie malowany jest jako Wielka Ryba z ludzkim torsem czyli jako syrenka płci męskiej, mityczny gatunek znany jest pośród żeglarzy wszystkich narodów i epok. Dzięki Matsya Wisznu uratowany został Manu Waiwaswata oraz siedmiu mistrzów mądrości, siedmiu świętych ryszich, saptaryszich. Matsya Purana poświęcona jest tradycji Matsya Awatara, pierwszej inkarnacji Boga Wisznu-Śiwa.

Matsya bywa przedstawiany także w scenach walki z demonami, które próbowały ukraść i ukryć święte pisma wedyjskie. Matsya Awatara odzyskał księgi wedyjskie należące do Manu Waiwaswata i oddał je ich właścicielowi, a demony które wykradły Wedy ukarał śmiercią dokonując ich zagłady. Od tego czasu wiadomo jak demoniczne siły kradną i ukrywają przed ludźmi wiedzę duchową, mistyczną i magiczną.

Ukrywanie przed ludźmi magicznych mantramów wedyjskich służących do oczyszczenia i rozwoju duchowego zawsze jest złem i ukazuje demoniczne zło. Kto nie chce recytować mantramów, kto kradnie duchową wiedzę aby była skryta i niedostępna dla praktykujących, kto ukrywa przed ludźmi prawdę o pochodzeniu duchowości, mistyki i ezoteryki od bogów z niebios, taka osoba na pewno jest demonem.

Weda jest po to, aby ludzie ją czytali i znali na pamięć, aby ją recytowali doskonale znając sanskryt. Demony lubią mantramy zastępować ich spaczonymi wersjami lub własnymi modłami, lubią ukrywać sens mantramów oraz cele praktyki duchowej z mantramami wedyjskimi.

Demony zniechęcają ludzi do praktykowania mantramów lub w miejsce oryginalnych mantramów wedyjskich wciskają wymyślone przez siebie teksty w językach innych niż sanskryt, co jest oznaką skrajnej bezbożności i demonicznego pomylenia.

Znak Ryby jest symbolem pierwotnego wisznuizmu, najstarszej formy tradycji duchowej pochodzącej od Wisznu-Śiwa oraz Manu Waiwaswata.