Malina Michalska

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Malina Michalska, właśc. Maria Aleksandra Michalska (ur. 28 października 1916 w Ostrzeszowie, zm. 11 listopada 1973 w Warszawie), tancerka polska, joginka, wybitna propagatorka hathajogi. Malina Michalska z rąk ambasadora Indii w Polsce, dr N. V. Rajkumara, w styczniu 1967, w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Indyjskiej, otrzymała dyplom upoważniający do prowadzenia szkoły hathajogi pod protektoratem Bihar School of Yoga (Monghyr, Bihar). Była wybitną propagatorką jogi; wygłaszała liczne prelekcje, występowała w telewizji.

Życiorys

Malina była córką Kazimierza (lekarza) i Haliny z Adamskich (pianistki), młodszą siostrą pisarki Jadwigi Żylińskiej (1910-2009). Jej rodzice przyjaźnili się z profesorem Wincentym Lutosławskim (stryjem kompozytora Witolda Lutosławskiego). Lutosławskiego filozofa, tłumacza książek Yogi Ramaczaraki i autora pozycji "Rozwój potęgi woli" przez psychofizyczne ćwiczenia według dawnych aryjskich tradycji oraz własnych swoich doświadczeń podaje do użytku rodaków (wydanej w 1909), Malina poznała będąc jeszcze nastolatką. Uczęszczała do gimnazjów w Ostrowie (Gimnazjum im. Emilii Sczanieckiej) i Warszawie. Naukę tańca pobierała w Operze Warszawskiej u Mieczysława Pianowskiego i Haliny Hulanickiej (taniec akrobatyczny). Jako tancerka związana była z operą i operetką w Warszawie, po wojnie z variete i cyrkami. W 1957 wyszła za mąż za plastyka Zygmunta Rezlera; bezdzietne małżeństwo rozpadło się po kilku latach.


Studium gimnastyki

W 1957 roku założyła w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie eksperymentalne studium gimnastyki tanecznej. W 1960 przeszła ciężką operację i pod wpływem książki Cyryla Krasińskiego zainteresowała się leczeniem przedstawioną tam metodą tybetańską. Wprowadziła wówczas do programu ćwiczeń studium hathajogę. Stopniowo porzuciła prowadzenie zajęć z gimnastyki, aby nauczać wyłącznie jogi. W 1966 studium wizytowała hinduistyczna guru H. H. Ma Yoga Shakti Saraswati, założycielka słynnej Bihar School of Yoga. Po tej wizycie studium zostało wpisane do International Yoga Fellowship Movement (Międzynarodowe Stowarzyszenie Ruchu Jogi), a Malina Michalska w dowód uznania została przyjęta jako członkini tego stowarzyszenia.


Hatha-Joga dla wszystkich

Michalska ogłaszała publikacje na temat praktykowania hathajogi w prasie. Opracowała książkę Hatha-Joga dla wszystkich wydaną nakładem Państwowych Zakładów Wydawnictw Lekarskich w 1972. Książka ta doczekała się kilku wydań (wydanie trzecie z 1978). Zawiera następujące rozdziały :

 • Co to jest hatha-joga?
 • Co musimy wiedzieć, zanim zaczniemy ćwiczyć hatha-jogę
 • Nauka oddychania - 7 podrozdziałów
 • Asany - zawiera 60 podrozdziałów z opisem i fotografiami dla każdego z ćwiczeń
 • Ruchowe cwiczenia jogi
 • Zestawy ćwiczeń.


Bibliografia

 • Malina Michalska, Hatha joga dla wszystkich. Wyd. II. Warszawa, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1974.
 • Kilka słów o historii jogi w Polsce, Agata Świerzowska, Joga. Droga do transcendencji, Wyd. 1. Kraków, Wydawnictwo WAM, 2009, seria: Mała Biblioteka Religii.
 • Andrzej Tokarczyk, Hinduizm, Warszawa, Krajowa Agencja Wydawnicza, 1986, seria: Religie świata.
 • Justyna Moćko, Początki jogi w Polsce.
 • Jerzy Pietrzak, Malina Michalska, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XX, 1975