Maheśwara

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maheśwara (Sansk. Maha Iśvara, Wielki Bóg, Wielka Osoba Boga, Śiva) - w hinduizmie jedno z imion najwyższego Boga Śiva. Oznacza ona Najwyższy Bóg. Jest połączeniem słów maha oznaczającego wielki i Iśwara oznaczającego Bóg. Czczony w lotosie korony, sahasrara ponad głową.

Maheśwara to Wielka Doskonałość, Wielki Ideał wszystkich duchowych, boskich Ideałów i Doskonałości. Maheśwara to jaśniejący obraz Esencji Sain w którą wpatrują się wszystkie udoskonalone w procesie przemiany dusze żyjących istot. Maheśwara to ostateczny cel Apyayjanah, Ścieżki Wewnętrznego Życia. Otwórzcie swe serca i słuchajcie głosu Śiwa Boga, który wzywa was jak Pasterz nawołujący swoje stado. Maheśwara to najdoskonalsza osobowa forma czy postać Śiwa Boga, jaką tylko można sobie jeszcze uzmysłowić w głębi swej anielskiej duszy.

Maheśwara, Najwyższy Bóg powiada: "Gdy schodzicie się razem w Moim Imieniu, ustanawiacie Krąg (Ćakram) do którego Moja miłość (Prema) może spływać tak swobodnie, że nawet może spowodować poczucie nadmiernego przepełnienia siłą tej miłości i mocą współodczuwania, która jej towarzyszy. Miłość Moja łamie wszelkie bariery i odsłania Boga we wnętrzu prawdziwej waszej istoty, która zawsze jest obrazem i uosobieniem samego Boga. Coraz bardziej jaśniejąc stajemy się podobni do Rzeczywistości na obraz i podobieństwo której zostaliśmy stworzeni. Zawsze jestem obecny we wnętrzu każdej ludzkiej istoty, jednakże wy nie zdajecie sobie z tego sprawy. Odbijam się w czystym zwierciadle duszy jak obraz słońca w lustrze. Tylko wtedy, kiedy wy sami stwarzacie właściwe warunki, możecie doświadczać Mojej wszechobecności."

Maheśwara, Najwyższy Bóg powiada iż potrzeba więcej grup duchowych skupionych na rozwijaniu charyzmatycznego daru duchowej mądrości, pojmowania i rozumienia według ducha adwaita, mądrości niedualnej, która zawsze spogląda z punktu widzenia jedności, który to jest jedynym boskim punktem widzenia. Jedno Oko Boga widzi zawsze tylko z punktu jedności i całości. Trzecie Oko jest zawsze boskim okiem poglądu adwaity, punktu widzenia jedności i całości wzoru stworzenia. Śiwa nosi 1008 imion duchowych i przedstawiany jest najczęściej jako Nataradźa – mistrz tańca, ale także jako jogin i asceta, jako dobroczyńca, głowa rodziny oraz jako niszczyciel zła.