Lajowie

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lajowie - Kobiety Lajapów w Bhutanie

Lajowie, ang. Layas, Layap, Layapa - adepci praktykujący Laja Jogę; poddani władcy dawnego Królestwa Lajów w Himalajach znanego jako Śang Śung; także lajapowie (ang. Layap) mieszkańcy Bhutanu i Nepalu, w tym mieszkańcy miejscowości Laya w Bhutanie, żyjący w wysokich górach na wysokości około 3850 m n.p.m., a w czasowych obozach pasterskich aż do 6 tysięcy m n.p.m. Lajapowie z Bhutanu mówią językiem Layakha (spolszcz. Lajacha), a jest to dialekt tybetańsko-birmański, chociaż etnicznie są Tybetańczykami.

Większość współczesnych Lajów, Lajapów z Bhutanu i Nepalu wyznaje religię buddyjską oraz stare tradycyjne bon, ale kultywują pradawne wierzenia i praktyki duchowej tradycji Lajów związanych z szamanizmem, białą magią i siddha jogą. Społeczność miejscowości Laya (spolsz. Laja) powszechnie nosi tradycyjne stroje, takie jak noszono w Tybecie przed XV wiekiem. Powszechnym widokiem są objuczone jaki, rodzaj ciężkiego tybetańskiego wołu.

Lajowie, Lajapowie, swoją Ojczyznę nazywają Be-Yul - "Ukrytą Ziemią", "Tajemną Ziemią", "Sekretnym Rajem".

Lajowie praktykujący starożytną Joga Laja Jogę z jej sekretnymi metodami budzenia Kundalini są coraz popularniejsi, zarówno w Europie, jak i w Ameryce, w tym w Brazylii. Lajowie praktykujący Laja Jogę, przynależą poprzez proces inicjacji do strarożytnej, założonej przez Śiwa Jogeśwara jogicznej linii przekazu Laja Sampradaja (ang. Laya Sampradaya).