Kumbhamela

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kumbhamela, w Dewanagari: कुम्भ मेला lub कुंभमेला - w hinduizmie święto, podczas którego zbierają się pielgrzymi oraz święci, mistrzowie duchowi i jogini. Odbywa się co trzy lata na przemian w jednym z czterech następujących miast: Allahabad, Haridwar, Ujjain, Nasik. Według hinduistów Kumbhamela powinna być okazją do odnowienia starożytnej kultury hinduistycznej, umocnienia się w wierze i wprowadzania w życie nakazów religijnych. Kumbha Mela to zlot milionów joginów, tantryków, świętych Sadhu oraz Naga Baba, ludzi wężowych chodzących nago.

Kumbha Mela to największe zgromadzenie duchowo-religijne na świecie. Kumbhamela to największy zlot ludzi świętych, medytujących, joginów i tantryków.

Okresy Kumbha Mela to czas intensywnej praktyki duchowej Mistrzów mądrości Dalekiego Wschodu z Himalajów, czas wzmożonej praktyki i służby wszystkich osób zorientowanych duchowo, które telepatycznie czują nowe misje i powołania właśnie w czasie Kumbhamela. Wielka duchowa energia spływa zawsze w tych okresach na świat dla całej ludzkości.

Według hinduistów Kumbhamela jest okazją do odnowienia starożytnej kultury hinduistycznej, powodem umocnienia się w wierze i wprowadzania w życie nakazów religijnych dla wyznawców i praktyków jogi.

Kumbha (Wodnik, Dzban) Mela (Święto) jest świętą pielgrzymką Hindusów, która odbywa się w czterech miejscach w Indiach. Mamy cztery Prayagam, miejsca zgromadzenia:

 1. w pobliżu Allahabad (Prayaga), w stanie Uttar Pradesh (w Prayag - miejscu spotkania trzech świętych rzek: Ganges, Jamuna i Saraswati); (2007)
 2. w Haridwar, Uttranchal (gdzie wielkiej rzeki Ganges wchodzi równiny z Himalajów); (2010)
 3. w Ujjian, Madhya Pradesh (w pobliżu rzeki Ksipra) (2015) oraz
 4. w Nasik, Maharashtra na brzegach Godawari (2018).

Przybliżone zakresy dat, dla nadchodzących świąt rozwoju duchowego Kumbha Mela to:

 1. 14 stycznia - 28 kwietnia 2010,
 2. 27 stycznia - 25 lutego 2013,
 3. 15 sierpnia - 13 września 2015,
 4. 22 kwietnia - 21 maja 2016.

Pielgrzymka Kumbha Mela występuje cztery razy na dwanaście lat, raz w każdej z czterech miejscach wymienionych powyżej. To również miejsce, jak Maha Kumbha Mela w dwunastoletnim cyklu Prayagam w Allahabad, która jest uważana za najświętsze ze wszystkich i jest udziałem milionów ludzi z Indii i całego świata.

Uważa się, że w tym okresie otwierają się przejścia z ziemi do innych wyższych planet czy światów i dusza może z łatwością sięgnąć niebieskich światów i niebiańskiego oświecenia. Zatem po kąpieli w świętej rzece, przeszłe grzechy są zmywane i dusza osiąga Moksha (kwalifikuje się do wyzwolenia z cyklu narodzin i śmierci). Ludzie podejmują kąpiel rytualną, Snanam w świętej rzece o wyznaczonej godzinie, zapominając o temperaturze powietrza. Święta rzeka oferuje czystość, dobrobyt i płodność, a zmywa grzechy tych, którzy w niej się kąpią i medytują.

Maha Kumbhamela w Allahabadzie 2001 roku została uznana za największe zgromadzenie religijne w dziejach ludzkości - w uroczystościach brało wówczas udział około 70 milionów ludzi!


Kumbha Parva Mela

Wedyjska tradycja astrologiczna opisywana w najstarszych Puranach wskazuje, że święta Kumbha Mela wywodzą się od święta Kumbha Parva celebrowanego w miejscowości Hardwar w czasie, gdy Jowisz był w gwiazdozbiorze Wodnika, a Słońce wchodziło w gwiazdozbiór Barana, wedle systemu gwiazdozbiorowego. Święto zdarza się raz na dwanaście lat i może być nazwane Świętem Wodnika duchowej astrologii wedyjskiej! Jest połączone z pielgrzymką do źródeł świętej rzeki Ganga (Ganges).

Haridwar - kiedy Jowisz (Guru) jest w Wodniku, a Słońce (Surya) w Baranie (Mesha Rashi, Meśa Raśi) - w czasie hinduskiego miesiąca Ćaitra (Marzec-Kwiecień): 1986, 1998, 2010, 2021.

Allahabad, Prayaga - kiedy Jowisz jest w gwiazdozbiorze Barana lub Byka (Vrishabha Rashi), a Słońce i Księżyc są w Koziorożcu (Makara Rashi) podczas hinduskiego miesiąca Magha (styczeń-luty): 1989, 2001, 2012, 2024.

Nasik, Nashik, Trimbakeshwar, czyli Simhastha Kumbha Mela - kiedy Jowisz (Guru) i Słońce (Surya) są w Lwie (Simha Rashi) w hinduskim miesiącu Bhadrapada (sierpień-wrzesień): 1980, 1992, 2003, 2015.

Ujjain, kiedy Jowisz jest w Lwie, a Słońce w Baranie lub kiedy Jowisz, Słońce i Księżyc są w gwiazdozbiorze Wagi czy raczej Skorpiona (Vrishchik Rashi, Vrśćika Raśi) podczas hinduskiego miesiąca Vaisakha (kwiecień-maj): 1980, 1992, 2004, 2016.

Odstęp czasowy pomiędzy Kumbha Melą w Nasik i Ujjain wynosi z powodów astrologicznych około jednego roku, a nie trzy lata, jak średnio generalnie wypada. Niektóre wskazania do wyznaczania terminów Kumbha Mela nie są jeszcze do końca jasne dla badaczy zachodnich...

Ardha Kumbha Mela świętowana jest co 6 lat, na zmianę w Haridwar i Prayaga (Allahabad). Ardha Kumbha Mela odbywa się zatem co sześć lat, pomiędzy spotkaniami co 12 lat. W 2007 roku odbyła się Ardha Kumbha Mela w Allahabad (Prayaga), gromadząc łącznie ponad 70 milionów pielgrzymów w tym, w czasie Makara Sankranti, dnia 15 stycznia 2007 roku było ponad 5 milionów ludzi.

Purna Kumbha Mela - Pełna Kumbha Mela odbywa się co 12 lat, zawsze w Prayaga czyli Allahabadzie.

Maha Kumbha Mela - Wielkie Święto Wodnika odbywa się co 12 Purna Kumbha Meli, czyli raz na 144 lata, także w Allahabad (Prayoga). Ostatnia Wielka Maha Kumbha Mela odbyła się w Prayoga (Allahabad) w 2001 roku gromadząc ponad 60 milionów pielgrzymów. Było to największe zgromadzenie religijne na Ziemi!


Kumbha Mela 2010

Na 2010 rok przypada Kumbha Mela w Haridwar w północnych Indiach, blisko Rishikesh i źródeł rzeki Ganga (Ganges). Rozpoczyna się 14 stycznia pierwszą kąpielą (Snana) w świętej rzece Ganga (Ganges). Kumbha Mela 2010 kończy się 28 kwietnia 2010 ostatnią, jedenastą kąpielą zbiorową.

Daty najważniejszych kąpieli rytualnych, czyli hinduistycznych chrztów powtarzalnych Snana to:

 • 14 stycznia 2010
 • 12 luty 2010
 • 13 luty 2010
 • 15 marca 2010
 • 14 kwietnia 2010

Dokładny kalendarz Snana - 2010

 • 14 stycznia 2010 (Czwartek) - Makara Sankranti Snana - Pierwsza Snana (kąpiel, chrzest)
 • 15 stycznia 2010 (Piątek) - Mauni Amavasya i Surya Grahan (Nów Maunich i Zaćmienie Słońca) - Druga Snana (kąpiel, chrzest)
 • 20 stycznia 2010 (Środa) - Basant Panchami Snana - Wiosenna Pięciokrotna Kąpiel, Trzecia Snana (kąpiel, chrzest)
 • 30 stycznia 2010 (Sobota) - Magha Purnima Snan - Pełnia Księżyca, Czwarta Snana (kąpiel, chrzest)
 • 12 luty 2010 (Piątek) - Maha Shivaratri - Ratham Shahi Snana (Pierwsza Królewska Kąpiel)
 • 15 marzec 2010 (Poniedziałek) - Somavati Amavasya - Dvitya Shahi Snana (Druga Królewska Kapiel)
 • 24 marzec 2010 (Środa) - Rama Navami - Piąta Snana (kąpiel, chrzest)
 • 30 marzec 2010 (Wtorek) - Chaitra (Ćaitra) Purnima - Snana Pełni Księżyca
 • 14 kwietnia 2010 (Środa) - Baisakhi - Pramukha Shahi Snana (Główna Królewska Kąpiel)
 • 28 kwietnia 2010 (Środa) - Shakh (Śaka) Purnima - Snana