Karin

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karin, qarin - arab. قرين qarīn - w sufizmie i islamie "towarzysz", "wieczny towarzysz", demon ciągle towarzyszący każdemu człowiekowi. Karin zazwyczaj namawia ludzi do grzechu, czynienia zła, błędnych poglądów.

Według niektórych muzułmanów oraz sufich, po śmierci człowieka jego karin pozostaje na ziemi i może zostać wywołany przez odpowiednią osobę i przemawiać w imieniu zmarłego czy raczej podając się za osobę zmarłą. Wierzenia te są w pewnym sensie analogiczne do zjawisk znanych z europejskiego spirytyzmu. Jako że kariny to niebezpieczne istoty, muzułmanie wolą jednak unikać kontaktu z nimi, a sufi zajmują się uwalnianiem ludzi zbytnio uwikłanych i pomylonych przez kariny.

Kariny uwielbiają woń krwi, alkoholu, nikotyny, narkotyków, lubią wszystko co oszołamia, fanatyzuje, ściemnia, odurza. Kariny podjudzają do rozlewu krwi, pijaństwa, odurzenia, fanatyzmu i agresji. Kariny są wspomniane w Świętym Koranie (43:36-7): "A ktokolwiek uchyla się od wspominania Miłosiernego, to przypiszemy mu szatana jako towarzysza. Oni, w istocie, odsuwają ich od drogi, a ci sądzą, ze są prowadzeni drogą prostą."

Według hadisów, karin Proroka Muhammada jako jedyny z tych demonów w owych czasach nawrócił się na islam i zaczął namawiać go do dobrych uczynków. Wedle nauk Wschodu, jednym z wymogów stawianych Prorokom i Świętym jest nawracanie demonów i złych duchów na dobrą drogę, co nie zawsze się udaje, ale jest widoczne poprzez poprawę losu ludzi w czasach życia takiej osoby!


Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce