Kailaśa

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kailaś - widok na północną ścianę

Kailaśa, Kailash z ang. Mount Kailash, w dewanagari कैलाश पर्वत trl. Kailāśa Parvata, Góra Kailaśa, po tybetańsku Kang Rinpocze – góra w paśmie Gangdisê w Transhimalajach na Wyżynie Tybetańskiej, jej wierzchołek wznosi się na wysokość 6638 m. n.p.m. (wybitność: 1319 m). Leży aktualnie w Chinach, w zaanektowanym przez chińczyków Tybecie. W pobliżu położone są święte jeziora Manasarowar i Rakshastal. Góra Kailaśa ma kształt lingamu - symbolu Boga wtradycjach wedyjskich i śiwaickich.

U podnóża Kailaśa Parvata znajdują się źródła ważniejszych dłuższych rzek w Azji: Indusu i jego dopływu Satledź oraz Brahmaputry. Jest to święte miejsce dla wyznawców czterech religii: hinduizmu, buddyzmu, dżinizmu i bon. Hinduiści wierzą, że jest to siedziba boga Śiwa. Według jednej z popularniejszych wesji nauk duchowych Wschodu o ćakramach (czakramach) ziemi znajduje się tutaj ćakra absolutu - Sahasrara.

Nie odnotowano żadnej próby zdobycia góry Kailash. Alpiniści nie próbowali jej zdobyć przez szacunek dla wyznawców czczących ją religii. W 2001 władze chińskie udzieliły zezwolenia na wspinaczkę hiszpańskiemu alpiniście Jesue M. Novasowi, jednak po fali protestów środowisk wspinaczkowych i mediów, ten zrezygnował.