Hari

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śri Hari

Hari (Sanskryt: हरि) jest innym imieniem Viṣṇu i Kṛṣṇy, i jest 650 imieniem w Wisznu Sahasranama (1000 imion Wisznu) w Mahabharacie. W sanskrycie "Hari" odnosi się czasem do koloru żółtego lub koloru słońca i księżyca.

Używanie imienia

  • Hariwamśa czyli "linia Hari" jest tekstem wewnątrz tradycji Puran i Itihasy.
  • W Sikhizmie wymienia się Hari jako jedno z imion Boga. Złota Świątynia, najświętsza ze świątyń Sikhizmu jest nazywana także Harimandirem lub inaczej "Świątynią Boga". Według Sikhizmu Bóg jest bezforemny i Sikhowie nie wierzą, że Hari jest jakoś powiązany z Kryszną lub Wisznu.
  • W tradycji Gaudija Waisznawa Hari jest imieniem zarówno Kryszny jak i Wisznu i oznacza "tego, który kradnie, lub zabiera" - co odnosi się do Kryszny zabierającego wszystkie zmartwienia i obawy i z miłością kradnie serca Swych wielbicieli. W czasie świąt religijnych często słychać ludzi wzywających "Haribol! Haribol!" co znaczy "proszę wzywaj imienia Hari".
  • Według komentarza Adi Śankary do Wisznu sahasranama Hari oznacza "Tego, ktory niszczy samsarę, która wikła w cykl narodzin i śmierci, razem z ignorancją, przyczyną samsary. Ozdabia on wszystkie
  • W religii Rawidasi jest to święty symbol składający się z trzech liter w Gurumukhi z literką i zmienioną w płomień. Przyozdabia on wszystkie świątynie Rawidasi znane jako Gurdehras.

W Filipinach Hari jest rdzennym słowem oznaczającym "król", jak w słowie "tęcza": "bahaghari" - królewska odzież. Historycznie jednak władcy Filipin z ery przedkolonialnej byli tytułowani słowem "radźa".