Harappa

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Harappa - starożytna osada protomiejska na terenie należąca do cywilizacji doliny Indusu. W swej istocie wielkie miasto dawnej cywilizacji wedyjskiej. Położone na lewym brzegu rzeki Ravi w Pendżabie, na terenie dzisiejszego Pakistanu. Pochodzi przynajmniej z II połowy III tysiąclecia p.e.ch., odkryte w latach 20-tych XX wieku w czasie badań prowadzonych przez Indyjską Służbę Archeologiczną. Następnie w roku 1946 prowadził tutaj wykopaliska Mortimer Wheeler. Ostatnie wykopaliska były prowadzone przez archeologów pakistańskich i amerykańskich w ostatnich dwóch dekadach XX wieku.

Miasto składało się z 3 dzielnic otoczonych murem z cegieł mułowych spełniającym rolę obronna i ochronną przed powodziami. Harappa była zatem wyraźnie grodem warownym, aryjskim. Główną częścią miasta była cytadela położona w zachodniej części miasta. Cytadela była równoległobokiem o wymiarach 400 na 200 metrów. Na terenie cytadeli odkryto platformę o wysokości 6 merów wykonaną z cegieł, jej przeznaczenie pozostaje zagadką. Miasto posiadało kanalizację i wodociągi oraz budowle z cegły. Zbudowane zostało prawdopodobnie przez Drawidów. Natężenie promieniowania radioaktywnego Harappy i jej okolic oraz charakterystycznie stopione materiały wskazują jasno i dobitnie, że przyczyną zagłady był wybuch jądrowy lub termonuklearny. Trzeba zatem na serio brać starożytne opisy wojen z użyciem latających pojazdów i niezwykłej broni jakie znajdują się w pismach wedyjskich na ten temat.


Bibliografia

  • 1. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Joachima Śliwy, 2005, Wielka Historia Świata Tom 2 Stary i Nowy Świat od rewolucji neolitycznej do podbojów Aleksandra Wielkiego, ss. 510, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ISBN 83-85719-83-0.
  • 2. Joel Levy,Zaginione miasta starożytności, Elipsa Publicat S.A., 2008, ss. 126-129, ISBN 978-83-245-9557-0.
  • 3. NATIONAL GEOGRAPHIC czerwiec 2000- Indus rzeka czasu