Halahala

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Halahala w trnsl. Halāhala w sanskrycie: हलाहल) lub Kalakootam (Sanskrit कालकूटं), w ezoteryce imperyl, jest to trucizna, która wypłynęła na początku stworzenia świata, gdy anioły i demony obracały w oceanie górę Meru, aby wydobyć z niego eliksir życia. Trucizna ta pojawiła się na powierzchni oceanu jako pierwsza i została wypita przez Śiwa Boga, który, niesiony współczuciem, w ten sposób uchronił ludzkość i niebian przed ostateczną zagładą (wtedy też jego gardło zabarwiło się na niebiesko). Pierwszą rzeczą jaka wyłoniła się z oceanu w czasie ubijania piany i wydobywaniu nektaru nieśmiertelności była trucizna zwana halahala. Połknął ją Śiwa Bóg, który jako jedyny był w stanie ją wchłonąć, stąd uważany jest za najważniejszego i najpotężniejszego w Trimurti. Oczyszczanie z trucizny Halahala symbolizuje usuwanie toksyn w trakcie wydechu, a także wydalanie toksyn zatruwających organizm wraz z moczem (resztki Halahala, imperylu).

Trucizna Halahala powoduje, że żyjące istoty, w tym bóstwa (dewowie), ludzie, a nawet demony ciężko chorują i giną na masową skalę, w szybkim tempie. Halahala to demoniczny imperyl powodujący zatrucie prowadzące do szybkiej śmierci z powodu ciężkich i nieuleczalnych chorób. Śiwa Bóg jest ostateczną nadzieją dla wszystkich chorych i umierających na ciężkie, śmiertelne choroby.

Nilakantha Śiwa zwany tak jest od czasu odprawiania ceremonii amrytamanthana czy samudramanthana, ubijania nektaru nieśmiertelności. To imię wiąże się z opowieścią o truciźnie (Halahala), która zalała wszystkie trzy sfery wszechświata, a Śiwa Bóg ją wypił, żeby uchronić żywe istoty, w tym ludzi i bóstwa (dewów). Zaczęła jednak działać na Niego, więc Jego żona Bogini Parwati uścisnęła Mu szyję, aby zapobiec rozchodzeniu się trucizny po Jego ciele. Halahala doszła jednak do gardła, które wyraźnie posiniało od niej dając siny kolor nilakantha, kolor ciemnoniebieskiego atramentu. Śiwa Bóg jest uznawany od czasów starożytnych za najwyższego zbawiciela, który swoją mocą pochłaniania trucizn uratował trzy światy, w tym świat ludzi oraz bogów (dewów) od zagłady. Ludzie zatruci nawet niewielką ilością trucizny Halahala (Kalakutam) stają się bezbożni, nie chcą czcić wedyjskich bóstw, odmawiają czci Śiwa Bogu, stają się martwi duchowo, nawet jak czczą pomniejsze bóstwa w tym Brahma czy Wisznu!

Maha Śiwa Ratri czy Mahaśiwaratri - Wielka Noc Śiwa to ascetyczne czuwanie medytacyjne i modlitewne na pamiątkę uratowania świata ludzi i aniołów (bóstw nieba) przez Śiwa Boga, który wchłonął, wypił truciznę Halahala mającą zniszczyć trzy światy. Mahaśiwaratri celebrowane jako święto joginów w II połowie lutego lub I połowie marca to także czas oczyszczania ze wszystkich skażeń i zatruć, fizycznych, emocjonalnych oraz umysłowych.