Avatar

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Film o Pandorze

Avatar – amerykański film z gatunku science fiction z ezoteryczno-mistycznymi podtekstami i efektami, którego twórcą, scenarzystą i reżyserem jest James Cameron. To pierwszy od 12 lat film fabularny tego reżysera i obecnie jest szacowany jako trzeci najdroższy film w historii kina. Budżet jego wyniósł ok. 237 milionów dolarów i już zwrócił się po 5 dniach jego wyświetlania. Jest to pierwszy film wytwórni 20th Century Fox, w którym wykorzystano jej nowe logo, animowane przez Studio Blue Sky, twórców Epoki lodowcowej.

Światowa premiera filmu "Avatar" odbyła się 18 grudnia 2009 roku. W Polsce film trafił do kin 25 grudnia 2009 r.. Długo oczekiwany, bo przeszło 12 lat film Jamesa Camerona zrealizowany został z wielkim rozmachem porównywalnym do Titanica. "Avatar" został wykonany w dwóch technikach: tradycyjnej 2D i zupełnie nowej technice 3D. Zdjęcia do filmu zostały wykonane w 2007 roku, natomiast na postprodukcję przeznaczono dwa lata.

Media na całym świecie ogłaszały, że Avatar będzie przełomem kina na miarę kina lat 20-tych, kiedy to wprowadzono dźwięk. Sam reżyser i scenarzysta James Cameron uważał, że będzie to film lepszy od Titanica. Wczesna wersja scenariusza "Avatara" powstała w 1995 roku. Cameron uznał, że realizacja "Avatara" w roku 1995 jest po prostu niemożliwa. Dopiero w 2005 roku uznał, że istnieją odpowiednie narzędzia by zrealizować swój projekt.

Film na długo przed opublikowaniem jakichkolwiek wizualnych materiałów promocyjnych zasłynął z rewolucyjnej technologii realizacji. Został wydany w trzech wersjach: 2D (w formacie 2,35:1), cyfrowej 3D (2,35:1) oraz IMAX 3D (1,78:1). Zdjęcia do filmu realizowano od kwietnia do grudnia 2007 roku, natomiast na postprodukcję przeznaczono 2 lata (Weta Digital) w trakcie których potrzebnych było kilka dodatkowych dni zdjęciowych.

Technologicznie film zasłynął dzięki nowoczesnym kamerom 3D, wiernie naśladującym sposób w jaki ludzkie oczy widzą przestrzeń (mogą "zezować" i zmieniać odległość pomiędzy obiektywami). Ponadto mniej więcej 60% filmu to efekty CGI. Pojawiający się w filmie obcy są w całości wytworami komputera, wiernie odwzorowującymi mimikę aktorów. Wykorzystano do tego między innymi nowoczesną technikę Image Metrics.

Avatar opowiada historię sparaliżowanego byłego komandosa, który dostaje szansę odzyskania zdrowego ciała. Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym o nazwie "Avatar". W rolach głównych między innymi Sam Worthington, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez. Jest opowieść o rodzącym się uczuciu pomiędzy Jake'iem, kalekim weteranem wojennym, który zostaje wysłany na odległą planetę Pandorę w celu eksploatacji jej naturalnych bogactw, a jedną z plemienia Na'avi - pokojowo usposobionych humanoidalnych mieszkańców dzikiej planety, które mają bardzo rozwinięty język, własną kulturę.

Akcja filmu rozgrywa się w XXII wieku, od maja do sierpnia 2154 roku. Główny bohater, Jake Sully, to sparaliżowany od pasa w dół weteran wojenny, który zostaje wysłany na planetę Pandora, który pod warunkiem wzięcia udziału w specjalnym programie militarnym o nazwie "Avatar", otrzymuje szansę by ponownie chodzić.

W ramach programu "Avatar" prowadzonego na Pandorze - księżycu gazowego giganta w układzie Alfa Centauri, który zamieszkuje rasa humanoidalnych Na'vi - prowadzone są badania biologiczne. Z DNA Na'vi skrzyżowanego z DNA ludzi hoduje się ciała zwane "Avatarami". Ludzki kontroler może zdalnie sterować takim ciałem i czuć to samo co jego awatar. Na Pandorze Jake zostaje wrzucony w sam środek narastającego konfliktu między ludzkimi przybyszami a Na'vi żyjącymi w doskonałej harmonii z naturą. Ludzie chcą za wszelką cenę pozyskać z Pandory bezcenne złoża naturalne Unobtainium - nadprzewodnika zachowującego swoje właściwości nawet w temperaturach pokojowych. Jednocześnie zachowują się bezlitośnie wobec niezwykłej fauny i flory globu. Jake z czasem zaczyna dostrzegać mądrość Na'vi i zastanawia się, czy stoi po dobrej stronie...

Akcja filmu frapująca i jest to na penwo bestseller kinowy na miarę naszych czasów.


Zdjęcia do filmu kręcone były w następujących miejscach:

 • Los Angeles (Kalifornia, Stany Zjednoczone)
 • Playa Vista (Kalifornia, Stany Zjednoczone)
 • Kaua'i (Hawaje, Stany Zjednoczone)
 • O'ahu (Hawaje, Stany Zjednoczone)
 • Wellington (Nowa Zelandia)
 • studio filmowe Stone Street Studios w Wellington (Nowa Zelandia)


Główni aktorzy filmu to:

 • Sam Worthington - Jake Sully
 • Zoe Saldana - Neytiri
 • Sigourney Weaver - Grace Augustine
 • Michelle Rodríguez - Trudy Chason
 • Giovanni Ribisi - Selfridge
 • Joel David Moore - Norm Spellman
 • CCH Pounder - Moha
 • Wes Studi - Eytukan
 • Laz Alonso - Tsu'Tey
 • Stephen Lang - Pułkownik Quaritch
 • Matt Gerald - Lyle Wainfleet
 • Sean Anthony Moran - Fike
 • Dileep Rao - Dr Max Patel
 • Julene Renee - Medyk 1
 • Woody Schultz - Medyk 2
 • Peter Mensah - przywódca klanu jeźdźców


Ścieżka muzyczna

1. "You don't dream in cryo..." – 6:09

2. Jake enters his avatar world – 5:24

3. Pure spirits of the forest – 8:49

4. The bioluminescence of the night – 3:37

5. Becoming one of "The People"/Becoming one with Neytiri – 7:43

6. Climbing up "Ikinimaya - The Patch to Heaven" – 3:18

7. Jake's first flight – 4:49

8. Scorched earth – 3:32

9. Quarutch – 5:01

10. The destruction of Hometree – 6:47

11. Shutting down Grace's lab – 2:47

12. Gathering all the Na'vi clans for battle – 5:14

13. War – 11:21

14. I See You (Theme from Avatar) – 4:20


Efekty specjalne/Technologia:

 • Motion capture (zarówno ludzie jak i zwierzęta)
 • Image Metrics


James Cameron


JamesCameron

James Francis Cameron (ur. 16 sierpnia 1954) to kanadyjsko-amerykański reżyser filmowy kina akcji. Cameron urodził się w Kanadzie i gdy miał 16 lat jego rodzina przeniosła się do Kalifornii w USA. Studiował fizykę i literaturę angielską na Stanowym Uniwersytecie w Kalifornii, wykorzystując każdą okazję, aby odwiedzać uniwersyteckie archiwum filmowe. Jednak zanim rozpoczął karierę jako reżyser był kierowcą ciężarówek. Przedsięwzięcia Cameron'a są zwykle, pomimo przekraczania terminarza i budżetu, kasowe i odnoszą wielkie sukcesy komercyjne. Do najczęściej poruszanych tematów przez Cameron'a należą relacje między człowiekiem, a światem maszyn i technologii. Reżyser lubi pokazywać wybuchy nuklearne i silne kobiece postaci takie jak: Ellen Ripley z "Obcych", Sarah Connor z "Terminatora").

Jednym z najsłynniejszych obrazów filmowych Jamesa Camerona jest film "Titanic" (z 1997), który wyreżyserował według własnego scenariusza. Film zdobył 11 Oscarów, w tym za Najlepszy film i dla Najlepszego reżysera. Innym, najsłynniejszym obrazem, który został nakręcony siedem lat wcześniej, jest Terminator 2, który zdobył niewiele więcej nagród, głównie za oryginalne pomysły i za wspaniałe efekty specjalne. Po "Titanicu" James Cameron zaprzestał reżyserii filmów w ramach technicznych możliwości kina konwencjonalnego, oddając się swojej pasji - nurkowaniu - i na kręceniu podwodnych filmów dokumentalnych, tworzonych w technologii IMAX 3D. Dzięki nim James Cameron przygotował się do realizacji dwóch dużych produkcji fabularnych w technologii 3D – "Avatar" (2009) i "Battle Angel" (2011).

Linki zewnętrzne

Portal o nauce i życiu wielkich mistrzów duchowych jogi i tantry

Sekretne nauki wtajemniczonych mistrzów jogi i tantry z Himalajów

Polski portal z naukami Królewskiej Radża Jogi

Portal z naukami ezoterycznymi i wiedzą tajemną Wschodu

Portal warsztatów, kursów i obozów medytacji, jogi, tantry, uzdrawiania i rozwoju duchowego