Arundhati

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arundhati

Arundhati (Sanskryt: अरुंधति) to żona mędrca Vasishtha (Waśisztha), istota, która pozostaje wierna swemu mężowi z uwagi na jego wiedzę i mądrość oraz uduchowienie. Gwiazda Mizar w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy jest uważana za Waśisztę, a mniejsza obok niej, Alcor (Alkor) za Arundhati. W indyjskiej astrologii gwiazda towarzysząca Wasiszcie to jego ukochana małżonka Arundhati. Według tradycji hinduskiej, nowo poślubieni małżonkowie spoglądają w noc poślubną na ten podwójny układ gwiezdny, jako na doskonały wzór wierności małżeńskiej.

Według Bhagawatapurany i Lingapurany Arundhati była jedną z dziewięciu córek Kardamy muniego (dewanagari Kardama – कर्दम, trl. kārdama) oraz jego żony Dewahuti (dewanagari देवहूति, trl. devahūti ang. Devahuti). Natomiast według Śiwapurany i Rudrasanhity pierwotnie była znana jako – (manasaputri) – mentalna córka Brahmy o imieniu Sandhja, która aby oczyścić się z namiętności, poinstruowana przez Wasiszthę wykonała intensywną pokutę, czym bardzo zadowoliła Śiwę. Następnie Śiwa polecił jej by wskoczyła do ognia Medhatithi (dewanagari मेधातिथि, trl. medhātithi). Narodziła się ona ponownie jako Arundhati córka Medhatithi i została żoną Wasiszthy. Inne purany opisują ją jako córkę Kaśjapy i siostrę Parwati i Narady, który ofiarował ją Wasiszthcie za żonę. Z Arundhati mędrzec Wasisztha miał setkę synów, a maharszi Śakti był z nich najstarszy. Wszyscy oni zostali pożarci przez demona o imieniu Kimkara (według Lingapurany o imieniu Rudhi).

Arundhati to także Amba, najjaśniejsza gwiazda Plejad uznawana też za najważniejszą z gwiazd stałych astrologii wedyjskiej. Amba (Matka), Arundhati, Alkione (Alcyone), eta (25) Tauri, jasność 2,86m, Rektascensja 03h 47m 29,1s Deklinacja 24° 06′ 18″, błękitny olbrzym, gwiazda poczwórna o kilku składnikach, sam składnik Alkione A emituje około 1400 razy więcej energii niż Słońce, posiada masę 6 razy większą niż Słońce! Joginom służy do budzenia Kundalini jaśniejącej jak tysiąc Słońc!