Agnihotra

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agnihotra (अग्निहोत्र) - podstawowa ofiara ogniowa w hinduizmie i całej starszej kulturze wedyjskiej, spełniana przy specjalnych okazjach, jak np. narodziny dziecka, ślub, pogrzeb, konsekracja świątyni. Jej niezbędnym elementem jest kunda, naczynie w którym rozpala się ogień. W czasie agnihotry intonuje się mantry wedyjskie oraz wrzuca do ognia ziarno (np. ryż), a także Ghi, przetopione masło. Ogień agnihotry symbolizuje Boga Śiva, a spalane ziarno - spalenie popełnionych grzechów.

AGNIHOTRA – Rytuał Płomienia

Hotri to właśnie płomień-symbol reprezentujący Agniego i Swahę. Hotri to realny i konkretny płomień ognia, tak w Niebie jak i na ziemi, żywy symbol samej istoty Ducha Ognia. Hotri to także wieczny Płomień podtrzymywany w wielu starożytnych i współczesnych świątyniach. Hotri płonie też jako żywy i wiecznie płonący płomień na Ołtarzu Ofiarnym w Świątyni Płomienia w Dewaczanie. Jest to jakby źródło wszelkich form ognistego kura.

AGNIHOTRA (Obiata Ogniowa) to nie tylko rytuał rozpalania świętego Ognia, lecz także rytuał zwany karmieniem Ognia. DHUNI – święty Ognień rozpala się w medytacyjnym skupieniu, a jeszcze lepiej w towarzystwie uduchawiających modlitw i melorecytacji. HAWAN – rytuał karmienia świętego Ognia ofiarnego spełniany jest poprzez polewanie płomieni klarowanym masłem zwanym GHI. Ofiaruje się także ziarna, a w szczególności ziarna ryżu, a jeszcze lepiej pączki ryżowe (Purodaśa). Płomień podtrzymywany jest najlepszym pokarmem: pachnącym drewnem, jeśli to możliwe sandałowym. Używamy drewna pachnącego żywicami. Zioła (w Polsce najlepiej szałwia) także są spalane w płomieniu jako najlepsze kadzidło. W rytuale Agnihotry ofiaruje się Ogniowi obiaty składające się z mleka, oliwy lub kwaśnej polewki.

Poważny Ogień rytualny palony jest w formie świętego rytualnego ogniska, wewnątrz kręgu ułożonego z polnych kamieni. Zapalenie świecy i kadzidła rozpędza siły ciemności i ustanawia świat światła. Zawsze należy palić Ogień i kadzidła przy osobach chorych, gdyż wszelka choroba ma swoje źródło w świecie ciemności i mrocznej niedoskonałości. Dodatkowo, ogień i kadzidło mają moc egzorcyzmu. Nigdy nie należy rozpalać ognia z trującymi roślinami (np. tytoń), gdyż przyciąga to siły demoniczne i wszelkie choroby, a nawet rychłą śmierć.


Link zewnętrzny