Aditi

Z Himalaya-Wiki
(Przekierowano z Aditjowie)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aditi [sansk. aditi] - żeńska moc, śakti, Rta; w mitologii wedyjskiej nieograniczona, bezkresna przestrzeń, nieskończoność, nieskończona świadomość; Aditi to też wedyjska bogini, Pramacierz - matka bóstw słońca Dewów oraz rodzicielka ludzi i wszystkich istot. Aditi jest również uosobieniem wolności i transcendencji, która uwalnia śmiertelników od więzów śmierci, biedy, chorób, głodu; przebaczająca i uwalniająca od błędów, grzechów i cierpienia. Aditi udziela błogosławieństw, opieki i schronienia i taką rolę mają też jej słoneczni synowie.

W Jadźurwedzie Aditi przywoływana jest jako podpierająca ziemię i niebo oraz jako małżonka Wisznu. Aditi miała sześciu, siedmiu, ośmiu i dwunastu synów, z których jednego, bóstwo słoneczne Martandę, odrzuciła. W późniejszej mitologii nazywana jest matką Wisznu, która urodziła dwunastu synów Adityów.

Adityowie [sanskr. āditya], mit. ind. bóstwa wedyjskie; strażnicy ryty (ładu kosmicznego), zwłaszcza jej aspektu społecznego i etycznego; synowie bogini Aditi; początkowo było ich sześciu a, później dwunastu, oznaczając dwanaście miesięcy w roku:


Linki zewnętrzne

Sekretne nauki wtajemniczonych mistrzów jogi i tantry z Himalajów

Portal o nauce i życiu wielkich mistrzów duchowych jogi i tantry

Polski portal z naukami Królewskiej Radża Jogi

Portal z naukami ezoterycznymi i wiedzą tajemną Wschodu

Portal warsztatów, kursów i obozów medytacji, jogi, tantry, uzdrawiania i rozwoju duchowego