Adam

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adam - "człowiek"; imię męskie pochodzenia semickiego. W języku hebrajskim אדום adom oznacza czerwony, od koloru ziemi z której Adam był ulepiony. Bardziej jednak prawdopodobne, że Adam wywodzi się od hebrajskiego słowa adamah, które oznacza „ziemię, rolę”, wtedy znaczyłoby „rolnik”, albo „że człowiek, z ziemi powstały, do ziemi wróci”. W takim ujęciu, używane jest zazwyczaj w Starym Testamencie, chociaż w początkowych rozdziałach Starego Testamentu przyjęło się traktować je jako imię własne.

Także w językach ałtajskich słowo adam oznacza „człowiek”. Współcześnie dopatruje się pochodzenia imienia w języku sumeryjskim w którym miał oznaczać „mój ojciec” (od ada-mu), akadyjskim „zbudowany”, lub „zrodzony”', a także w arabskim „łączyć się” (od Adama). Według religii abrahamowych Adam był pierwszym mężczyzną, stworzonym na „obraz i podobieństwo” Boga. Początkowo był hermafrodytą i stanowił doskonały obraz Boga. Wraz ze stworzoną później Ewą, dali początek wszystkim żyjącym ludziom.

Człowiek (ADAM) stworzony na obraz i podobieństwo Elohim, Boskiej Pary Rodzicielskiej, jest Człowiekiem Pełnym, którego jedna strona jest Mężczyzną (ISZ, Gewer), a druga kobietą (Isza). ADAM to nie jest mężczyzna, tylko Człowiek – mężczyzna i kobieta w doskonałej postaci, można powiedzieć Praczłowiek, Adam. Kadmon, Istota Pełna i Doskonała. Podział na płcie przyszedł później i Człowiek stworzony na Obraz i Podobieństwo Boga, ĒLOHÎM został podzielony na dwie połówki, które tęsknią do siebie wzajem i potrzebują naturalnie łączyć się ze sobą czując, że się wzajemnie dopełniają i uzupełniają w Jedną CAŁOŚĆ.

Ziemia to ADAMA, zaś człowiek to ADAM, zatem Ziemia to planeta ludzi i jednocześnie Ziemia to LUDZKOŚĆ, cała Ziemia to Ludzka, Duchowa Istota, Adam Kadmon, który przejawia się jako ISZ (mężczyzna) i ISZA (kobieta) we wszystkich żywych czy oddychających stworzeniach, bo wedle dawnych proroków takich jak Henoch, wszystko co oddycha jest Stworzeniem Bożym, jest nie tylko ciałem ile DUSZĄ (NEFESZ) Oddychającą.

Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce