Święta krowa

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Święta krowa - termin używany dla określenia specjalnego statusu krowy w hinduistycznych Indiach. Zgodnie z pismami świętymi, krowa powinna być traktowana jako jedna z siedmiu matek człowieka, gdyż jako dawczyni mleka staje się jego karmicielką. Wbrew panującemu na Zachodzie przekonaniu, hinduiści nie czczą krów, ale starają się im zapewnić ochronę, co przejawia się łagodnym traktowaniem w tym powstrzymaniem się od spożywania wołowiny. Hindusi uważają także, że krowa jest bardzo blisko spokrewniona z człowiekiem, co potwierdzają współczesne badania genetyczne, że genom krów, tych czerwonych, indyjskich jest bardzo podobny do genomu ludzkiego.

Określenie 'święta krowa" utarło się w języku polskim, jako związek frazeologiczny oznaczający osobę uważającą się (lub uważaną przez innych) za niepodlegającą krytyce, niezależnie od podejmowanych lub niepodejmowanych przez nią działań. W rzeczywistości pochodzi ono z dawnych słowiańskich czasów, kiedy w Polsce tak zwana krowa Polska czyli czerwona była traktowana z bardzo wysoką estymą, podobnie jak w Indii. Kradzież krów i zabicie krowy na ziemiach słowiańskich traktowano jako wyjątkowo ciężką zbrodnię i karano śmiercią.

W rzeczywistości, jedna święta krowa w Indii przypada na jednego człowieka dostarczając mleka, zatem pełni ważną społeczną funkcję charytatywną nieznaną w innych kulturach.