Szaszthi

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 17:10, 14 mar 2010 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Szaszti (Sanskrit: Ṣaṣṭhī lub shashti) to szósty dzień czyli tithi drogi księżycowej. Słowo pochodzi z sanskryckiego kardynalnego pojęcia ShaRh (sześć), gdzie zwykły liczebnik porządkowy ShaShTha (szósty) jest w rodzaju żeńskim ShaShThI. Dni faz księzycowych są rodzaju żeńskiego. Dzień szóstego tithi, szczególnie w czasie przybierającego księżyca (śuklapaksha) jest bardzo ważny w kilku wedyjskich rytuałach:

  1. Durga Puja (wrzesień-październik, wschodnia India, Bengal)
  2. Śitala Shashti (maj–czerwiec, Orissa i sąsiednie rejony)
  3. Skanda Shashti or Subramanya Shashti (listopad–grudzień, południowa India, Tamil Nadu)

W Brahma Vaivarta Purana, Bogini Szaszthi jest opisywana jako szósty aspekt Parama Prakriti (kosmicznej energii żeńskiej), a zwana jest imieniem Devasena i jest 'śakti' (energią, persofinikowaną w żeńskiej postaci jako małżonka) Boga Kartikeya, drugiego Syna Boga Śiwa. Jest Boginią urodzaju i opiekunką dzieci.

We Wschodniej Indii a szczególnie w Bengalu, Shashti jest ludową boginią obrończynią dzieci. Nabożeństwa do tej bogini i pudże są wykonywane w szóstym (shashti) dniu po narodzeniu dziecka. Uważana jest za aspekt bogini Durga i zwana jest imieniem Skandamātā (co znaczy "Matka Skanda"). W bengalu modlą się do niej kobiety pragnące poczęcia dziecka. Kot (mārjāra) jest jej vahaną (pojazdem, wierzchowcem). Bogini malowana jest z dzieciątkiem, a jej kolorem jest barwa żółta. Szaszti pojawia się aby roztopić się w bogini Śrī (Lakṣmi).