Sajana

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 23:55, 15 mar 2023 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Sajana, ang. Sayana, w sanskrycie: Sāyaṇa (सायण) - pustelnik, eremita, który był wykładowcą Świętych Wed. Z biegiem czasu, z powodu różnic językowych i gramatycznych, Wedy stały się trudne do zrozumienia. To mędrcy, mistrzowie mądrości Yāska i Sayaṇa uratowali wedyjską ludność Indii przed tą trudnością, i aby Wedy można było łatwo zrozumieć, Yāska stworzył Nirukta (Etymologię), a Sāyaṇa napisał Księgę Vedārthaprakāśa. Sāyaṇa jest również uznawany za liczne prace dotyczące innych aspektów kultury indyjskiej, w tym rytuałów, gramatyki (vyakāraṇa), Āyurvedy i literatury. Znany jest również jako Sayanacarya (Sāyaṇācārya). Przypisuje się mu ponad sto prac, wśród których znajdują się komentarze do prawie wszystkich części Wed; niektóre zostały przeprowadzone przez jego uczniów, a niektóre zostały napisane we współpracy z jego bratem Madhavą lub Vidyaranya-svāminem (Vidyāraṇya-svāmin).

Sāyana - (CII 3), „włącznie, w tym precyzja równonocy”; Uwaga: sāyana jest zdefiniowana w „Indyjskim glosariuszu epigraficznym”, ponieważ można ją znaleźć na starożytnych inskrypcjach powszechnie pisanych w językach sanskryckim, prakryckim lub drawidyjskim. Sayana [sā+yana] (naṃ) 1. neutr. Długość ekliptyczna planety liczona od pierwszego stopnia Barana.

Sāyana (सायन) - Długość geograficzna planety liczona od punktu równonocy wiosennej. Długość geograficzna planety liczona od punktu równonocy wiosennej. E. sa z, ayana okresem równonocy, dosłownie "z okresem". Postępując na drodze ajany, związać ze słowem ajana. W [astronomii]) sajana, to "z precesją lub długością geograficzną planety liczoną od punktu równonocy wiosennej".

Sāyaṇa (सायण) - Paramahaṃsopaniṣaddīpikā, Saṃhitopaniṣadbhāṣya, Sāyaṇīya [dharma] cytowana przez Bhaṭṭoji w Caturviṃśati, w Ācāramayūkha oraz Saṃskāramayūkha. Komentarz do Vājasaneyisaṃhitā. Ulwar 119 ([fragmenty]). Upaniszady takie jak Nārāyaṇopaniṣadbhāṣya, Bhṛguvallyupaniṣadbhāṣya, Sāmavedamantrakhaṇḍabhāṣya, Subhāṣitasudhānidhi.

Sāyana (सायन) — to także jezioro na zboczach wzgórza Hemakūṭa.

Sāyanam (सायनम्) - forma pochodna słowa Sayana.