Puszan

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puszan, Pushan sanskr. Pūṣan, tłum. Żywiciel, Karmiący - przychylny ludziom, szczodry bóg płodności, patron stad i wędrowców, dawca obfitości.

Puszan to także wedyjski archanioł - dawca narzeczonych, opiekun poetów, rozdawca dóbr (jadła, bogactwa, powodzenia); znajdował się zawsze w ruchu i dlatego znał wszystkie drogi, a wśród nich drogę do prawdy i do zmarłych przodków; stąd przyjaźnił się z Jama Dewą - Aniołem Śmierci; przedstawiany na złotym rydwanie zaprzężonym w kozły, z toporem w ręku.

Puszan to wedyjski solarny bóg szczodrości i płodności, jeden z Aditjas. Jest przewodnikiem zmarłych, psychopomposem do świata ojców, strażnikiem stad bydła i dróg. Jest także bóstwem światła oraz drogi duchowego rozwoju. Puszan tłumaczony z sanskrytu także jako "przynoszący rozkwit". Puszan to Bóg słońca i światła którego dziełem jest wzrost i kwitnienie, także opiekun dróg, podróżnych i bydła oraz przewodnik zmarłych. Puszan to żywiciel, dawca i opiekun zwierząt i urodzaju, dawca obfitości. Nosił żerdź do popędzania wołów, a jego wóz ciągnęły kozły.

Mantry:

Om Pūṣane Namah!

Om Pūṣan!