Opozycja

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 16:45, 4 sty 2021 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Opozycja''' - z łaciny: oppositiō, „przeciwstawienie” – sytuacja, gdy dwa ciała niebieskie znajdują się – oglądane z ustalonego miejsca, zazwyczaj z Zie...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opozycja - z łaciny: oppositiō, „przeciwstawienie” – sytuacja, gdy dwa ciała niebieskie znajdują się – oglądane z ustalonego miejsca, zazwyczaj z Ziemi – naprzeciwko siebie na niebie. Oznacza to, że ich długości ekliptyczne różnią się o 180°. Potocznie mianem opozycji pewnego ciała niebieskiego określa się opozycję tego ciała niebieskiego i Słońca, np. opozycja Marsa oznacza, że Mars i Słońce znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi (naprzeciwko siebie w Horoskopie). Możliwa jest opozycja Księżyca (jest wtedy w pełni) oraz planet górnych: Marsa, Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna, gdyż tylko dla tych Ziemia może znaleźć się pomiędzy Słońcem a planetą.

Opozycja planety stwarza najlepsze warunki do jej obserwacji: znajdując się po odsłonecznej stronie Ziemi, planeta przedstawia obserwacjom swą oświetloną półkulę (pełnia), jest stosunkowo blisko Ziemi i równocześnie jest widoczna na niebie przez całą noc (wschodzi wieczorem, góruje o północy, zachodzi rano). W przeciwieństwie do pozostałych planet Układu Słonecznego dostrzeżenie Urana nieuzbrojonym okiem możliwe jest tylko w opozycji, choć trzeba spełnić jeszcze inne warunki, gdyż planeta ta bardzo słabo świeci (piąta klasa jasności, pomiędzy 5.00 magnitudo a 6,00 magnitudo), a w astrologii ma niewielkie znaczenie z powodu bardzo słabego wpływu zlewającego się z tłem nieba.

Gdy planeta znajduje się w opozycji i jednocześnie w pobliżu peryhelium (punkt najbliżej Słońca) swojej orbity, zachodzi sytuacja zwana w astronomii wielką opozycją lub potocznie wielkim zbliżeniem.

[Category:Astrologia]]