Opozycja

Z Himalaya-Wiki

Opozycja - z łaciny: oppositiō, „przeciwstawienie” – sytuacja, gdy dwa ciała niebieskie znajdują się – oglądane z ustalonego miejsca, zazwyczaj z Ziemi – naprzeciwko siebie na niebie, przeciwieństwo koniunkcji. Oznacza to, że ich długości ekliptyczne różnią się o 180°. Potocznie mianem opozycji pewnego ciała niebieskiego określa się opozycję tego ciała niebieskiego i Słońca, np. opozycja Marsa oznacza, że Mars i Słońce znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi (naprzeciwko siebie w Horoskopie). Możliwa jest opozycja Księżyca (jest wtedy w pełni) oraz planet górnych: Marsa, Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna, gdyż tylko dla tych Ziemia może znaleźć się pomiędzy Słońcem a planetą. Opozycja to najsilniejszy maleficzny (złoczynny, trudny, obarczony przeciwnościami, negujący) aspekt w astrologii.

Opozycja planety stwarza najlepsze warunki do jej obserwacji: znajdując się po odsłonecznej stronie Ziemi, planeta przedstawia obserwacjom swą oświetloną półkulę (pełnia), jest stosunkowo blisko Ziemi i równocześnie jest widoczna na niebie przez całą noc (wschodzi wieczorem, góruje o północy, zachodzi rano). W przeciwieństwie do pozostałych planet Układu Słonecznego dostrzeżenie Urana nieuzbrojonym okiem możliwe jest tylko w opozycji, choć trzeba spełnić jeszcze inne warunki, gdyż planeta ta bardzo słabo świeci (piąta klasa jasności, pomiędzy 5.00 magnitudo a 6,00 magnitudo), a w astrologii ma niewielkie znaczenie z powodu bardzo słabego wpływu zlewającego się z tłem nieba.

Gdy planeta znajduje się w opozycji i jednocześnie w pobliżu peryhelium (punkt najbliżej Słońca) swojej orbity, zachodzi sytuacja zwana w astronomii wielką opozycją lub potocznie wielkim zbliżeniem.

Wielka opozycja

Wielka opozycja – sytuacja (określana także wielkim zbliżeniem), gdy znajdująca się w opozycji planeta górna (zewnętrzna) jest szczególnie blisko Ziemi, czyli w pobliżu peryhelium swojej orbity. Ze względu na niedużą odległość od Ziemi najbardziej widowiskowe są wielkie opozycje Marsa i Jowisza. Szczególnie widowiskowa była opozycja Marsa w 2003 roku, zbliżył się on wówczas do Ziemi na 55,758 mln km. Następna taka widowiskowa opozycja odbędzie się w roku 2287. Piękna wielka opozycja Marsa była także 27 lipca 2018 roku, a kolejne będą m.in. 15 września 2035 oraz 14 sierpnia 2050 roku.

Wielkie opozycje Jowisza wypadają 26 września 2022, 2 października 2034 oraz 7 października 2048 roku (w połowie XXI stulecia).