O Uczniu, Woźnicy, Rydwanie i Koniach

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

1. Starożytne indyjskie obraz wielkiej kultury, superkultury Bharata często przedstawiają Rydwan Ardżuna, Ucznia Guru Kryszna dwukołowy, zaprzężony w cztery Białe Konie! Rycerz Ardżuna zasiada w dwukołowym dokarcie Rydwanie, wraz z nim jest oswojony, złotogrzywy Lew, a Guru Kryszna powozi całym zaprzęgiem złożonym z Czterech Białych Koni. Rycerz Ardżuna wyposażony jest w czarodziejski Łuk oraz kołczan pełen dalekosiężnych, mocnych strzał, a także w miecz. Jest to Królewski Rydwan, z okrągłym baldachimem ponad głową Rycerza Ardżuna- Ucznia Guru Kryszna, baldachimem wspartym na odpowiednio wygiętym wsporniku w kształcie podnoszącego się do góry Węża. Cały dobrze znany kulturze Bharatu Euro-Azji obrazek pochodzący z dalekiej starożytności ma wiele dobrze znanych symbolicznych znaczeń, o których należy sobie pamiętać, bez względu na to, czy studiuje się Tantra czy Jogę, czy jakikolwiek inny metodyczny rodzaj, sposób Duchowego Rozwoju. Alegorie ukryte na mistycznych obrazach, są ciągle aktualne, a dotyczą spraw uniwersalnych, idei ciagle żywych, istotnych a nawet o pierwszorzędnym znaczeniu dla Pielgrzymów w Drodze.


Kwiatuszek.png


2. Wóz, Rydwan, symbolizuje Yana, która jest dosłownie pojazdem, powozem, który Jaźń, czyli Wewnętrzny Człowiek porusza się przez życie staczając bitewne potyczki z przeciwnościami, trudnościami czy wrogimi warunkami. Yana, pojazd rydwanu ma dwa koła i zawsze na dwóch kołach, parach istotnych rzeczy opiera się każda szkoła duchowego rozwoju, czy jest to Szkoła Jogi czy Magia Nieba, czy też tantryczny Różokrzyż. Modlitwa i medytacja to dobrze znane dwa koła powozu generalnie nie należy praktykować jednego bez drugiego, bo jest to podróżowanie powozem, dokartem bez jednego koła, czyli kręcenie się w kółko i awaria systemu. Szukaj ludzka istoto takich szkół, które w sposób zrównoważony uczą i modlitwy i medytacji, a nie tylko jednego elementu, gdyż nie da się podróżować do celu powozem bez jednego koła! Praktykuje się zawsze angażując dwie części pozwalające poruszać się do przodu i rozwijać, angażując i ciało i psychikę (umysł). Nie wolno praktykować ćwiczyć tylko ciało pomijając umysł, ani praktykować tylko ćwiczeń psychicznych, mentalnych pomijając ciało. Same fizyczne ćwiczenia bez pracy nad umysłem, psychika, czy same ćwiczenia psychiczne to jazda uszkodzonym pojazdem, kręcenie się w miejscu i rozbicie pojazdu, rozbicie Rydwany mającego służyć za Wóz wiodący do celu. Nie można tez rozbijać pary uczucia-myśli a trzeba pracować i nad ciałem mentalnym (sferą myślową) i nad ciałem astralnym (sferę uczuciowo – emocjonalną), aby oba koła wozu jednocześnie i sprawnie służyły Jaźni w podróży do celu! W ćwiczeniach należy tez zwrócić uwagę na harmonię pomiędzy skupionym dążeniem (Satkarą) wiodącym do celu, a także czującą, intuicyjną odbiorczością (Pratyayą) pozwalającą prekognicyjne wyczuwanie, doznawanie teraźniejszości i przyszłości w sposób ponadzmysłowy! Satkara rozwija się potęgą woli i moc stawania się, a Pratyaya rozwija intuicyjną zdolność rozróżniania, moc poznawcza. Nie ma jednego bez którego, para kół musi być przy rydwanie Jaźni, aby osoba mogła podróżować, rozwijać się i czynić duchowe postępy.


Kwiatuszek.png


3. Cztery Białe Konie ciągnące Rydwan Jaźni jaką jest Uczeń Ardżuna i tak samo każdy Uczeń Drogi Inicjowany Margin, to Cztery Żywioły, subtelne Elementy budujące jako składniki anatomiczne ciała oraz umysłu (psychikę). Biały jako kolor oznacza, że cztery Żywioły budujące całą farmę przejawienia, funkcjonowania czy podróżowania są Oczyszczeniem! Biel świetlista, słoneczna biel symbolizuje Czystość, Stan Oczyszczenia (Śuddhi Śauća) każdego z czterech podstawowych Żywiołów, czyli Ziemi, Wody, Ognia i Powietrza! A każdy rozumny człowiek dobrze wie, że podstawą uduchowienia w każdym systemie praktyk metodycznych są ćwiczenia oczyszczenia żywiołów i ośrodków żywiołów, ćwiczenia harmonizowania z uchami Przyrody, czyli z duchami, które zobrazowane są jako cztery żywe istoty pociągowe, które Rydwanowi Ardżuny dają właściwy napęd. Zanieczyszczenia żywiołów czy ośrodków dystrybucji energii żywiołów w celu to awaria, choroba czy uszkodzenie jednego z Białych Czystych Koni. Cztery elementy, niczym cztery składniki kodu DNA muszą wspólnie i efektywnie pracować, muszą ciągnąć Wóz, Rydwan, Yanam, w jednym zgodnym kierunku a to oznacza harmonię pomiędzy skłonnością i potrzebami ciała, emocji, myśli i ducha, harmonie bez wewnętrznych konfliktów czy sprzeczności, ale z braterską współpracą, ze współdziałaniem każdego elementów w jednym, zgodnym kierunku. Oczyszczajcie, o ludzie żywioły swej formy przejawienia, żywioły ciała i harmonizujcie je pomiędzy sobą, aby konie ciągnące, poruszające wasz Rydwan, zgodnie trzymały kierunek, a nie wpadały na siebie i nie zwalczały się pomiędzy sobą. A jeśli choć jeden Koń Rydwan ciągnący okuleje, będąc chorym, to cały Rydwan zostaje sparaliżowany i bezużyteczny, dlatego strzeżcie się choroby dotykającej Żywioł budujący bezpośredni! Idea ta opisuje prawdę, że to subtelne Żywioły prowadzą w każdej chwili cały zaprzęg twego człowiecze życia naprzód, w każdej chwili twego życia stanowiąc subtelny, prowadzący napęd ukryty we wnętrzu formy, ciała-umysłu którym się posługujesz! Czyść swoje konie i dbaj o ich harmonię.


Kwiatuszek.png


4. Istotne jest kto kieruje zaprzęgiem Powozu, Rydwanu, gdyż obrazek indyjskiej kutury Bharata pokazuje, że to Guru Kryszna, Mistrz Duchowy Ardzuny – Jogina faktycznie jest Woźnicą kierującym całym zaprzęgiem. Ardżuna - Uczeń wykonuje całą pracę, uczestniczy w walce, ale to Guru jest kierownikiem życia. Woźnica jest elementem piątym, Żywiołem Ducha, Eteru czy Akaśą, jest Duchem Świętym panującym ponad Żywiołami materii i kierującym Żywiołami Ciała. Bez Guru w charakterze Woźnicy, nikt nie jest zdolny jednocześnie powozić Rydwanem i skutecznie walczyć w życiowych zmaganiach. Sprawdza się to nawet w zwykłych życiowych realiach, gdzie armia bez generała sama w sobie niewiele jest warta! Osobą Śri Guru może być tylko ktoś, kto dobrze osadzony jest w Żywiole Ducha, Żywiole Eteru, musi być faktycznie Duchem Świętym, osobą Świętą (Kaddaszim) zdolną do oddziaływania na Żywioły, zdolną do kierowania ludzkim Życiem poprzez Elementy Przyrody. Jest to niewidzialny wpływ i ukryte, subtelne oddziaływanie, chociaż bardzo realne i efektywne. Guru Życie i Guru Święta Osoba są w istocie jednym i tym samym, bo każdy Guru w swoich czasach kieruje Rydwanami swoich Uczniów tak jak Guru Kryszna kierował Rydwanem Ardżuna. Guru jest Duchem Kierowniczym, Woźnicą Rydwanu i o tym każdy musi pamiętać. Bez Przewodnictwa Duchowej, Świętej Osoby wóz życia ludzkiego jedzie w przypadkowy sposób, bez celu, sensu, ładu i składu tocząc się po bezdrożach świadomości, co zawsze kończy się ostatecznie klęską i kraksą. Jeśli jeden z koni, pozbawionych Kierownictwa Ducha i Guru zacznie szaleć, pociągnie za sobą wóz, rozbije i Rydwan i Ludzką Osobę jadącą w Rydwanie, zmierzającą się z wszelkimi wyzwaniami życia! Dlatego każdy człowiek powinien jak najszybciej znaleźć którąś ze Świętych Osób, któregoś z żywych Duchów Świętych, zdolnych do kierowania Żywiołami Materii, aby poddać się pod Kierownictwo Ducha i podążać przez życie we właściwy sposób żyjąc z głębokim sensem i celem! Inaczej, prędzej czy później, każdego, kto jest bez Śri Guru, czeka sromotna katastrofa, całkowite zagubienie na bezdrożach światowości, rozbicie powozu, a nawet utrata życia Jaźni!


Kwiatuszek.png


5. Złotowłosy Lew w Rydwanie, całkiem oswojony towarzysz Ardżuna, to okiełznany Gniew, który jeśli opanowany i właściwie używany staje się mocną bronią i ochroną, tak Ucznia jak i Śri Guru! Poskromienie Lwa Pustyni w naukach duchowych oznacza szerzej oswojenie i okiełznanie całej niższej natury, podświadomości, której widomym przejawem jest czy bywa ludzki gniew tak, aby całkowicie służyła Woli, Jaźni, Duszy Ucznia, w razie konieczności broniąc i chroniąc tak Pielgrzyma Drogi, Rycerza Ardżuna, jak i jego Świętego Guru! Ludzkie istoty muszą okiełznać niższe instynkty i emocje tak, aby całkowicie służyły wyższej woli i duchowym, dalekosiężnym celom. Lew podświadomości, gniew i towarzyszące impulsy emocjonalnej, zwierzęcej natury muszą być poddane i okiełznane, a także, tak jak żywy Lew, muszą stać się mocną odstraszającą bronią. I w tym ukryty jest sens pracy z groźnymi energiami i formami. Ardżuna jako Pielgrzym w Rydwanie oznacza, że do Zwycięstwa w Drodze Ducha, człowiek będący Uczniem musi być Rycerzem, Wojownikiem, musi mieć Oczyszczone Żywioły Materii, musi pozwolić kierować swym pojazdem życia i śmierci swemu Sri Guru, A także musi oswoić i okiełznać podświadomość i mieć sprawne koła swej Powózki, Yanam. To niewiele, jak na początek, ale i sporo zarazem, a bez jednego z tych elementów, nikt w Drodze nie odniesie Zwycięstwa ani nawet drobnego Sukcesu! Łuk i Kołczan pełen dalekosiężnych strzał oznacza, że Uczeń musi mieć dalekosiężne cele i konsekwentnie je realizować, a także dobrze mierzyć, aby trafiać cel, czy eliminować wszelkie zło, przeszkody i trudności ze swej Drogi, z Drogi jaką powozi każdy Święty Guru posłany na Ziemię przez Stwórcę Wszechmocny! Chwała Guru!

(Udana)

Mistrz Himalaya Swami

Linki zewnętrzne

PMH - Przekazy Mistrza Himalaja znajdują się na portalu Lajów