Narasinha

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Narasinha (Człekolew; Lwi Człowiek; sanskr. nara - człowiek, sinha - lew) - w hinduizmie czwarta awatara Wisznu pojawiająca się w postaci człowieka z głową lwa. Wśród 10-ciu typów czy stopni awatara, jest to Guru-Wojownik, Mistrz dzielny, odwazny i bohaterski. Głowa lwa to symbolicznie umysł lwa, zatem cechy duszy lwa w osobowości Guru. Na przykładzie mitolgicznych opowieści można zobaczyć prawdę metafory o umyśle lwa. Kult Narasinhy jest niezwykle popularny w Andhra Pradesh. Jedna ze świątyń zlokalizowana jest na Lwiej Górze Simhaćalam, inna w Ahowalam. Członkowie kasty skupieni wokół drugiego z tych miejsc uważają, iż Narasinha pojął za żonę kobietę wywodzącą się spośród nich. Rokrocznie upamiętniają to wydarzenie, celebrując zaślubiny Awatary i śmiertelniczki. Narasinha zwykle przedstawiany w dwóch formach:

  • Prahlad Narasinha: po zabiciu Haranjakaśipu, w pozycji siedzącej z jelitami demona jako girlandą i Prahladem siedzącym na kolanie;
  • Ugra Narasinha: człowieka-lwa w momencie wyłonienia się z kolumny, gdy jego gniew osiągnął największy wymiar.

Zgodnie z opisem Bhagawata Purany, Brahma obiecał asurze (demonowi) Haranjakaśipu, że nie uśmierci go dewa, człowiek ani zwierzę, zarówno nocy, jak i za dnia. Zabezpieczony tą gwarancją demon, rozzuchwalił się, działając na szkodę ludziom i wprowadzając chaos. Haranjakaśipu miał syna Prahlada, który był wielbicielem Wisznu. Ponieważ ojcu nie odpowiadał obiekt kultu syna, próbował przekonać go porzucenia czczenia. Gdy nie poskutkowały prośby, Haranjakaśipu postanowił zabić Prahlada, który poprzez modlitwę poprosił Wisznu o pomoc. Bóg wysłuchał modlitwy swego wielbiciela, a że związany był obietnicą Brahmy, pojawił się w pałacu demona o zmierzchu (porze nieprzynależnej ani do dnia, ani nocy) w formie pół lwiej i pół człowieczej i zabił złego asurę. Według Śiwa Purany, złość Narasinhy nawet po zabiciu demona ciągle była tak ogromna, że musiał pojawić się Śiwa, by go uspokoić.