Namaskar: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Nowa strona: '''Namaskar''', (sanskr. namaskara) - to pozdrowienie z dłońmi złożonymi na sposób modlitewny przed sercem, czasem lekki skłon w pas; także Padnamaskar - w tradycji wedyjskiej i ...)
 
 
Linia 1: Linia 1:
'''Namaskar''', (sanskr. namaskara) - to pozdrowienie z dłońmi złożonymi na sposób modlitewny przed sercem, czasem lekki skłon w pas; także Padnamaskar - w tradycji wedyjskiej i hinduizmie termin oznaczający dotknięcie głową i rękoma stóp świętego lub [[Guru]]. Padnamaskar wykonuje się w jogicznym siadzie klęcznym, pochylając się do przodu. Podczas Padnamaskaru stopy świętego czy guru w niektórych tradycjach można również pocałować, choć nie jest to zwyczajne dl a śiwaitów, a raczej występuje wśród wisznuitów. Wielu wyznawców hinduizmu wierzy, że Padnamaskar usuwa karmę, usuwa skutki grzechów i złych czynów. Zatem im bardziej grzeszny czy obciążony złym losem jest człowiek, tym bardziej powinien wykonywać pokłony Pada-Namaskara do stóp Śri Guru czy jakiegoś świętego [[Sadhu]]. Tradycje jogi i tantry podają, że ci, którzy są oporni i nie chcą składać hołdu do stóp Guru, nie robią postępów ku wyzwoleniu, bo ich karma zostaje zatrzymana.  
+
'''Namaskar''', (sanskr. namaskara, namaskaram) - to pozdrowienie z dłońmi złożonymi na sposób modlitewny przed sercem, czasem lekki skłon w pas; także Padanamaskaram - w tradycji wedyjskiej i hinduizmie termin oznaczający dotknięcie głową i rękoma stóp świętego lub [[Guru]]. Pada-namaskaram wykonuje się w jogicznym siadzie klęcznym, pochylając się do przodu. Podczas Padanamaskaramu stopy świętego czy guru w niektórych tradycjach można również pocałować, choć nie jest to zwyczajne dl a śiwaitów, a raczej występuje wśród wisznuitów. Wielu wyznawców hinduizmu wierzy, że Padanamaskaram usuwa karmę, usuwa skutki grzechów i złych czynów. Zatem im bardziej grzeszny czy obciążony złym losem jest człowiek, tym bardziej powinien wykonywać pokłony '''Pada-Namaskara''' do stóp Śri Guru czy jakiegoś świętego [[Sadhu]]. Tradycje jogi i tantry podają, że ci, którzy są oporni i nie chcą składać hołdu do stóp Guru, nie robią postępów ku wyzwoleniu, bo ich karma zostaje zatrzymana.  
  
[[Category:Hasło]]
+
[[Category:Hasło]][[Category:Laja Joga]]

Aktualna wersja na dzień 08:17, 9 sty 2017

Namaskar, (sanskr. namaskara, namaskaram) - to pozdrowienie z dłońmi złożonymi na sposób modlitewny przed sercem, czasem lekki skłon w pas; także Padanamaskaram - w tradycji wedyjskiej i hinduizmie termin oznaczający dotknięcie głową i rękoma stóp świętego lub Guru. Pada-namaskaram wykonuje się w jogicznym siadzie klęcznym, pochylając się do przodu. Podczas Padanamaskaramu stopy świętego czy guru w niektórych tradycjach można również pocałować, choć nie jest to zwyczajne dl a śiwaitów, a raczej występuje wśród wisznuitów. Wielu wyznawców hinduizmu wierzy, że Padanamaskaram usuwa karmę, usuwa skutki grzechów i złych czynów. Zatem im bardziej grzeszny czy obciążony złym losem jest człowiek, tym bardziej powinien wykonywać pokłony Pada-Namaskara do stóp Śri Guru czy jakiegoś świętego Sadhu. Tradycje jogi i tantry podają, że ci, którzy są oporni i nie chcą składać hołdu do stóp Guru, nie robią postępów ku wyzwoleniu, bo ich karma zostaje zatrzymana.