Nakula

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 01:52, 28 mar 2020 autorstwa Caroli (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nakula

Nakula - był czwartym z pięciu braci Pandava opisany w hinduskiej epopei Mahabharata. Nakula i Sahadeva byli bliźniakami urodzonymi przez Madri, zawezwany przez Ashwini Kumaras. Zarówno Nakula, jak i jego brat Sahadeva, nazywani są Ashvineya (आश्विनेय), ponieważ urodzili się w Ashvinas. Pozostali bracia to Ardźuna, Bhima i Judisztira zrodzeni z matki Kunti.

Imię Nakula oznacza najbardziej przystojnego w linii. Był niesamowicie przystojny i wyglądem przypominał Kamadevę. Był mistrzem szermierza i w jeździectwie.

Wygnanie

Utrata Yudhisthira w grze w kości oznaczała, że wszyscy Pandawowie musieli żyć na wygnaniu od 13 lat. Na wygnaniu Jatasura, przebrany za bramina, porwał Nakulę wraz z Draupadi, Sahadevą i Judhishthirą. Bhima ostatecznie ich uratował, a w następnej walce Nakula zabił Kshemankarę, Mahamahę i Surathę.

W 13 roku Nakula przebrał się za strusia i przyjął imię Damagranti (między sobą Pandawowie nazywali go Jayasena) w Królestwie Matsya. Pracował jako trener koni, który opiekował się końmi w królewskiej stajni.

Rola w wojnie Kurukszetry

Nakula chciał, aby Drupada był generałem armii Pandava, ale Yudhishthira i Arjuna wybrali Dhristadyumnę.

Jako wojownik Nakula zabił wybitnych bohaterów wojennych po stronie wroga. Flaga rydwanu Nakuli nosiła wizerunek jelenia ze złotym grzbietem. Nakula był przywódcą jednego z siedmiu Akshahuni.

Pierwszego dnia wojny Nakula pokonał Dussasanę, oszczędzając życie, aby Bhima mógł spełnić swoją przysięgę.

11 dnia Nakula pokonał Shalya, niszcząc rydwan brata swojej matki Madri.

13 dnia jego awans do formacji Drony został odparty przez Jayadrathę.

14 dnia pokonał Shakuni.

15 dnia został pokonany przez Durjodhanę, uratowany przez Czekitanę.

16 dnia został pokonany i oszczędzony przez Karnę.

17 dnia zabił syna Shakuniego, Vrikaasura.

18 dnia wojny zabił trzech synów Karny, Susheny, Chitraseny i Satyasena.

Po wojnie

Po Shalya Yudhishthira mianował Nakulę królem królestwa północnej Madry, a Sahadevą królem południowej Madry.

Śmierć

Po nastaniu Kali Jugi i odejściu Kryszny Pandawowie przeszli na emeryturę. Porzucając wszystkie swoje rzeczy i więzi, Pandavas w towarzystwie psa udali się w ostatnią podróż pielgrzymkową w Himalaje.

Z wyjątkiem Yudhishthiry, wszyscy Pandavowie osłabli i umarli, zanim dotarli do nieba. Nakula był trzeci po Draupadi i Sahadevie. Kiedy Bhima pyta Yudhishthirę, dlaczego Nakula upadł, podany jest powód do dumy z jego piękna i przekonania, że nie było nikogo, kto byłby do niego podobny.

Wyjątkowe umiejętności

  • Konie: Głębokie zrozumienie Nakuli w zakresie hodowli koni i treningu zostało udokumentowane w Mahabharacie po śmierci Narakasury przez Krysznę. W rozmowie z Viratą Nakula twierdził, że zna sztukę leczenia wszystkich chorób koni. Był także wysoce wykwalifikowanym w powożeniu rydwanem.
  • Ajurweda: Będąc synem lekarzy, Ashwini Kumaras, Nakula był również uważany za eksperta w Ajurwedzie.
  • Szermierz - Nakula był genialnym szermierzem i pokazał swoje umiejętności miecza zabijając synów Karny 18 dnia wojny Kurukszetrze.


Zobacz Wojna Kurukszetra


Link zewnętrzny

Portal i artykularnia Layah czyli strona poświęcona jodze, tantrze, medytacji i sprawom rozwoju wewnętrznego