Mena

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mena (Menā), Menaka (Menakā), Śridewi, Lalita, Laila, Mataji, Kundalini - jedna z mniej znanych na zachodzie indyjskich form kultowych Bogini, żeńskie ucieleśnienie Absolutu. Nazwa wywodzi się od pojęcia Mena lub Menaka oznaczającego odpowiednio kobietę, matkę, samicę, rodzicielkę wszystkich stworzeń. Bogini Mena opisywana jest jako boska małżonka Mistrza Himaćala-Radźa, Króla Himalajów oraz jako Pramatka, Rodzicielka wszystkich żyjących stworzeń. Określana jest jako Mena czy Menaka, co oznacza Boską Kobietę, Boginię-Matkę i uznawana w pismach indyjskich jak "Śiwa Purany" za matkę Bogini Parwati - małżonki bóstwa Śiwa Jogeśwara.

Istnieje wiele mitologicznych historii opisujących życie i funkcje Bogini Meny, Menaki. Boginię tę prosi się o opiekę i ochronę udając się na górskie pielgrzymki i wspinaczki. Kto źle traktuje przyrodę gór może być skarcony przez tę Boginię Himalajów i Królestwa Dewów w Himalajach. Różne grupy kultowe śiwaizmu używają zwykle różnych imion na określenie tej samej formy kultowej.

Imię Mena jako Himaćala Dewi dosłownie znaczy: "Ta, która jaśnieje jak blask słońca odbity od śnieżnych himalajskich szczytów", a Himaćala to jedna z nazw oznaczająca Himalaje. W ezoteryzmie tantrycznym ideał Bogini Mena wyznacza bieg żeńskiego przewodu wznoszenia Kundalini poprzez ośrodki energetyczno-duchowe ćakramy w ciele człowieka, Bogini Mena Dewi przyjmuje kolejno następujące formy kultowe w kolejnych ośrodkach:

  1. Muladhara (Kość Ogonowa) - Dakini Dewi (Bogini) - modlitwa mantra: Om Dam Dakinyai Namah!
  2. Swadhiszthana (Podbrzusze) - Rakini Dewi - modlitwa mantra: Om Ram Rakinyai Namah!
  3. Manipura (Splot słoneczny)- Lakini Dewi - modlitwa mantra: Om Lam Lakinyai Namah!
  4. Anahata (Serce, Pierś) - Kakini Dewi - modlitwa mantra: Om Kam Kakinyai Namah!
  5. Wiśuddhi (Gardło) - Śakini Dewi - modlitwa mantra: Om Śam Śakinyai Namah!
  6. Adźńa (Mózg) - Hakini Dewi - modlitwa mantra: Om Ham Hakinyai Namah!
  7. Sahasrara (Korona) - Kundalini Dewi - modlitwa mantra: Om Kam Kundalinyai Namah!

Ezoteryzm związany z Boginią Mena Dewi związany jest współcześnie z indyjskimi ruchami na rzecz wyzwolenia kobiet, feminizmu, ochrony przyrody himalajskiej przed wyginięciem, pokojowymi demonstracjami i akcjami na rzecz pomocy uchodźcom z Tybetu etc.

Modlitwa mantra wprost do rzadziej używanej formy Bogini Mena to: Om Menāyai Namah! - Boskiej Menie pokłon, hołd! Bidża mantra - sylaba nasienna to dźwięk: Mā oznaczający matkę, Macierz, oraz bidźa mantram "Haim"