Mahamudra

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mahamudra, mahamudra - w sanskrycie: महामुद्रा trl. mahāmudrā; wymowa tybetańska. ciakcien; tyb. ཕྱག་ཆེན།; Wylie. phyag chen – dosłownie: "wielka pieczęć", "wielki znak", naturalny stan oraz kompleksowy system prowadzący do tego stanu związany z tantrami jogi najwyższej. Słowo mahamudra z sanskrytu można tłumaczyć jako Wielka (mahā) Pieczęć lub Ślad (mudrā), gdzie np. alegoria do pieczęci sygnującej wosk gwarantując autentyczność listu, co w tym przypadku odnosi się do "Doskonałego Oświecenia". Zanim otrzyma się nauki "Wielkiej Pieczęci" zwykle konieczna jest intensywna praktyka jogiczna jako przygotowanie.

Mahamudra wymieniana jest jako jedna z dziesięciu zasadniczych technik praktyki mudry w traktacie "Hatha Joga Pradipika" (III.10-18) napisanym przez Swatmarama Maharyszi.

10. Uciskając odbytnicę lewą piętą i prostując prawą nogę, chwyć palce obu stóp.

11. Praktykuj w ten sposób Uddijana-Bandhę, kierując Pranę do Suszumny. Kundalini wypręży się wtedy niczym zwinięty wąż uderzony kijem.

12. Inne Nadi zamierają, ponieważ oddech już nie przepływa przez nie.

13. Należy potem powoli oddychać. Mędrcy nazywają to Mahamudrą.

14. Mahamudra niszczy śmierć, a także wiele różnych chorób. Jak powiadali Wielcy Siddhowie, zwie się to Mahamudrą czyli Wielką Mudrą.

15. Należy najpierw praktykować na lewej nodze, potem na prawej, aby obie wykonały taką samą liczbę.

16. Nie ma nic, czego nie można by zjeść i czego należałoby unikać. Wszelkie rzeczy, bez względu na ich smak, zostają przetrawione. Nawet trucizna jest dla niego nektarem.

17. Ten kto praktykuje Mahamudrę, przezwycięży suchoty, trąd, hemoroidy, gulmę, niestrawność i.t.d.

18. Tak więc została opisana Mahamudra, która może udostępnić ludziom wielkie Siddhi. Należy to zachować troskliwie w tajemnicy i nie może być wyjawione nikomu.

Nie można praktykować Mahamudry bez praktykowania i ugruntowania się w praktykowaniu Guru Jogi. Praktykowanie Mahamudry to wiele nauk i praktyk związanych z praną, kundalini, suszumną, bandhą, nadi, jogą nieśmiertelności i długiego życia etc.