Lalla

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 15:13, 9 sty 2017 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

'Lalla, Lalāsa Dewi (1320-1390) bardziej znana jako Lalla (kaszmirskie: umiłowana) to znana mistrzyni Laja Jogi i Tantry oraz sufizmu kaszmirskiego z XIV wieku, żyjąca w północnej Indii w obszarze śiwaizmu kaszmirskiego. Lalla Ded Jogeśwari, zwana też Lalla-Madź lub Lalleśwari - inicjowana przez swego Guru Śri Siddha Nilakantha znana jest jako wybitna pisarka i poetka śiwaicka. Wśród kaszmirskich sufich znana jako Lal Arifa.

Imię Lalla otrzymała z uwagi na wielkie pragnienie poznania Najwyższej Rzeczywistości. Najważniejszy zbiór poematów opiewających Boga Śiwa to "Lalla-Vakyani", używany jako śpiewnik w bractwach i zakonach śiwaickich. W wieku lat 12 wydana za mąż, mając lat 24 porzuciła złego jak się okazało męża, a w wieku lat 26 przyjmując śluby wyrzeczenia Sannjasa, często podróżowała bez odzienia znana jako tańcząca "Naga Jogini" o długich ciemnych włosach.

Lalla urodziła się w Pandrethan (dawniej Puranadhisthana), miejscowości położonej na południe od Srinagar w Kaszmirze. Przyjęła inicjację (diksza) od guru z tradycji śiwaizmu kaszmirskiego o imieniu Siddha Srikantha (Sed Bayu). Opisywana jest jako mistrzyni śiwaizmu kaszmirskiego praktykująca lajajogę. Autorka jest znana i ceniona również współcześnie. Pisząc w języku kaszmiri głosiła jedność wszystkich religii oraz jakościową jedność Najwyższej Istoty (Parameśwara) i świata. Lallawakjani - to jej zbiór pieśni i poematów wysławiających Śiwa Boga.


Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce