Iyengar

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 18:01, 10 sty 2010 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje) (dodanie hasła)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Iyengar (Ayyengar) - bramińska podkasta południowej Indii, głównie tamilsko-języcznej.

Członkowie kasty (klanu) Iyengar (Ayyengar) podążają za duchowymi naukami Viśishtaadvaitam przekazanej przez Śri Ramanujacharya (Ethirajar, Emperumannar), który żył w latach 1017–1137. Śri Ramanuja żył jak widać dobre 120 lat, także pokazując jak joga służy dobremu zdrowiu i długiemu życiu!

Bramińska społeczność południowej Indii, Iyengarzy podzieleni są na dwie podkasty znane jako Vadakalai and Thenkalai. Kultowo przynależą do społeczności Vaishnava (Wisznuitów), ale jako samodzielna społeczność zaistnieli dopiero w X wieku za czasów Śri Ramanuja Acharya oraz luźno wcześniej za czasów mistrza Nathamuni Acharya. Jest to tradycja Świętych Mistrzów Duchowych Południowej Indii znanych jako Azhwars.

Językiem ojczystym Iyengarów jest Tamili (tamilski), jednak wewnątrz swej kasty posługują się językiem Vaishnava Paribhaashai prawie identycznym z Brahmin Tamil. Podkasta Iyengar to tradycyjna linia przekazu Smarta Sampradaya (Smārta), używająca Wedy i Śastry w swoim nauczaniu opartym o Advaita Vedantę Śri Śankara zrewolucjonizowaną przez Ramanuja.

Linia Przekazu Samarta spełania wedyjskie ryty Karma Kanda, studiuje i interpretuje nauki zarówno śiwaickiej Śri Rudram jak i wisznuickiej VishnuSahasranama. Filozofia to często nauki Vishnu Purana. O tych korzeniach jogi przekazanych przez mistrza Tirumulai Krishnamacharya powinni pamiętać wszyscy studenci jogi ćwiczący różne style takie jak Iyengar, Ashtanga czy Viniyoga, gdyż jest to jedno źródło sięgające czasów Ramanuja.

Rodzina Tirumulai Krishnamacharya należy do ortodoksyjnej indyjskiej podkasty bramińskiej znanej jako Iyengar lub Ayyangar wywodzącej się z kultury Tamilskiej obejmującej języki Tamili, Karnataka i Telugu (Andhra Pradesh). W wieku 6 lat otrzymał bramińską inicjację duchową upanayanam, rozpoczął naukę Vedy oraz studiowanie duchowych traktatów takich jak Amarakosha (Amarakośa). Członkowie kasty (klanu) Iyengar (Ayyengar) podążają za duchowymi naukami Viśishtaadvaitam przekazanej przez Śri Ramanujacharya (Ethirajar, Emperumannar), który żył w latach 1017–1137. Śri Ramanuja żył jak widać dobre 120 lat, także pokazując jak joga służy dobremu zdrowiu i długiemu życiu!