Himalaya-Wiki

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Himalaya-Wiki – ezoteryczna Wikipedia, Ezopedia, Ezo-Wiki, polskojęzyczny projekt internetowej encyklopedii ezoterycznej, działającej na zasadzie otwartej treści. Działa w oparciu o oprogramowanie Wiki, dzięki czemu pozwala na edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę, który zgłosi się do współpracy i zarejestruje. Słowo Himalaya-Wiki jest neologizmem, powstałym w wyniku połączenia wyrazów himalalya oraz wiki. Himalaya to termin oznaczający najwyższe góry, Himalaje, a w tym projekcie odnosi się do dziedzin ezoterycznych, mistycznych, gnostyckich, duchowych i religijnych pochodzących z Dachu Świata, chociaż część czytelników może kojarzyć z sekretnymi mistrzami duchowymi Wschodu, takimi jak Swami Himalaya lub noszącym przydomek Himalaya mistrzem Mahawatar Babadźi.

Himalaya-Wiki zrodziła się jako projekt w październiku roku 2007 e.ch. Projekt testowy ruszył 30 stycznia 2008 roku prawie dokładnie w siódmą rocznicę powstania Wikipedii (15 stycznia 2001). Najstarsze stworzone przez użytków hasła datowane są na 2 luty 2008 rok (Kamasutra). Obecnie Himalaya-Wiki zarządzana jest przez organizację non-profit o nazwie Stowarzyszenie EG, które powołane jest dla promocji kultury i duchowości orientalnej w Polsce, a także dla obrony praw człowieka, promocji zdrowego trybu życia, wegetarianizmu i kultury. Na początku patronem projektu Himalaya Wiki było Stowarzyszenie Macierz.

Lista najstarszych haseł opracowanych przez użytkowników Himalaya-Wiki z początkiem lutego 2008 roku oraz daty zatwierdzenia pierwszych artykułów, w których jednak trzeba patrzeć na początek edycji, aby ustalić kiedy rzeczywiście powstały (wtedy wszyscy się uczyliśmy i nikt nie wiedział co dokładnie robi).

Himalaya Wiki to największy jak dotychczas projekt internetowej encyklopedii ezoterycznej obejmującej szeroko także zagadnienie jogi, tantry, medytacji, zen, ajurwedy, ezoteryki, kabały, okultyzmu, magii, gnozy, astrologii, hermetyzmu i pokrewnych zagadnień.

W projekcie uczestniczyli i ciągle jeszcze uczestniczą autorzy i współpracownicy pokrewnych serwisów internetowych:

Himalaya Tirtha związany tematycznie z jogą i tantrą, medytacją, rozwojem duchowym na sposób wschodni

Artykularnia Macierz przez kilka lat związana z byłym Stowarzyszeniem o tej nazwie, aktualnie w trakcie likwidacji

Portal i artykularnia Layah czyli nowa odsłona starej strony Himalaya Tirtha poświęconej jodze, tantrze, medytacji i sprawom rozwoju wewnętrznego

Portal Elmoryah poświęcony naukom mistrzów wniewbowziętych, ezoteryce, hermetyzmowi, gnozie, magii i okultyzmowi

Portal poświęcony Królewskiej Jodze praktykowanej w klasycznym stylu dawnych himalajskich joginów i tantryków

Wielki internetowy serwis poświęcony ezoteryce, magii i okultyzmowi

Portal internetowy magicznych Lajów praktykujących różne tak ezoteryczne rzeczy, że całkiem są tajemne

Wszystkim, którzy przyczynili się oraz ciągle przyczyniają się do rozwoju ezoterycznej encyklopedii Himalaya-Wiki, składamy serdeczne podziękowania i wyrazy uznania!