Haqiqa

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 02:11, 12 lis 2019 autorstwa Juanbaz (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Haqiqa, hakika, po arabsku حقيقة ḥaqīqa "prawda" — esencja rzeczywistości lub Boskiej Prawdy, trzeci ze stadiów praktyki duchowego rozwoju na ścieżce sufickiej, ponad etapem tarika, a przed etapem marefa (marifa) czyli unii mistycznej i gnozis. Charakteryzuje się tym, że "prawda jak oliwa wypływa na wierzch", co oznacza, że adepci tego etapu doświadczają "ujawnienia" czy "odsłonięcia" prawdy, trudno ich oszukać, nie tylko na planie fizycznym, ale także docierają do prawdy na planach duchowych. Sufi trafia na ludzi, sytuacje, nauki czy doświadczenia pokazujące mu prawdę o wszystkim na czym skupi swoją uwagę, o prawdę o czym będzie się modlić. Z czasem ogląd w postaci ujawniania prawdy staje się coraz szybszy i skuteczniejszy.

Hakika Muhammadijja — „rzeczywistość Muhammada”, archetypowy Prorok, Człowiek Doskonały poprzez którego Boska świadomość jest Sobie przejawiona, światło z którego wszystkie rzeczy biorą swój początek.

Hakikat at-tawadżdżuh — Rzeczywistość Zwrócenia. Moc, która umożliwia murszidowi zwrócić w swoją stronę serce jego murszida, a poprzez siebie w stronę Świętego Proroka Muhammada i ostatecznie w stronę Boga.

Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce