Gandharwa

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gandharwa - (sanskr. gandharva, muzyk, pieśniarz, wytwarzający brzmienie, dżwięczący); niebiańscy muzycy i śpiewacy; śpiewające i muzykujące anioły; niebiański chór anielski. Żeński odpowiednik Gandharva to Apsara(sa). Gandharva związani są z siłami natury, z drzewami i kwiatami, a ich muzyka jest muzyką wibracji natury niosącą pokój i zdrowienie. Gandharva to także wojownicy, zdolni rycerze i eksperci sztuk walki, biegli w kalarpayat, mieszkańcy królestwa Boga Indra w niebiosach.

Gandharva (Sanskrit: गंधर्व, gaMdharva) oznacza istoty grające, śpiewające i tańczące w kręgach ganów z pomocą instrumentów takich jak ghana. Gandharva to wedle nauk wedyjskich półboskie (upadeva) istoty pełniące często rolę posłańców Bogów (Dewów) do ludzkości, istoty czy także rodzaj dusz niosących boskie orędzie z pomocą muzyki, tańca i śpiewu.

Istoty te potrafią podróżować po niebie, w przestrzeni kosmicznej, często mają wygląd ludzi z cechami ptaków lub koni (anioły ze skrzydłami, Pegaz, Ptah, etc). Gandharwy strzegą niebiańskiego napoju leczniczego zwanego Soma, patronują leczniczym, uzdrawiającym wywarom roślinnym.

Gra na wibrujących instrumentach muzycznych takich jak ghana – misy, gongi, dzwony należy do starożytnego nurtu wedyjskiej muzyki niosącej pokój, harmonię i zdrowie, a nazywanej muzyką Gandharva, muzykujących aniołów i bogów, dawnych mieszkańców himalajskiego Królestwa Gandhara.

W kulturze wedyjskich Indii istnieje rodzaj zaślubin zwanych zaślubinami Gandharwów, gdzie kobieta i mężczyzna z własnej woli składają przysięgę wierności na Niebo i Ziemię sobie wzajemnie stając się faktycznie małżeństwem.