Enosz

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 05:03, 3 lut 2017 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Enosz, Enos hebr. אנוש, dosł. „śmiertelnik”, "człowiek", "istota ludzka", postać występująca w Biblii, syn Seta (Szeta), ojciec Kenana. Żył 905 lat. Według Ewangelii Łukasza od niego w prostej linii wywodził się Jezus Chrystus (Łk 3,38). Adam to człowiek stworzony przez Boga Elohim JHWH. Enosz (hebr. ‏,אֱנֹושׁ enosz) to człowiek zrodzony z Szeta (Seta) jako potomek czyli Setyta (Szetyta). Anaszim - hebr. (אנשים) to ludzie pochodzący od praojca Seta (Sheta, Szeta).

„Gdy Set miał sto pięć lat, urodził mu się syn Enosz. (...) Gdy Enosz miał dziewięćdziesiąt lat, urodził mu się syn Kenan. I żył Enosz po urodzeniu się Kenana osiemset piętnaście lat, i miał synów oraz córki. Enosz umarł, przeżywszy ogółem dziewięćset pięć lat".

Syn, który urodził się Setowi, gdy ten miał 105 lat. Enosz w wieku 90 lat został ojcem Kenana i przeżył w sumie 905 lat (Rdz 5:6-11). Jego imię występuje też w rodowodach w 1 Kronik 1:1 i w Łukasza 3:38. W czasach Enosza „zaczęto wzywać imienia Jahwah (JHWH)” (Rdz 4:26). Najwyraźniej nie chodziło o czyste wielbienie ani wzywanie JHWH z wiarą, gdyż Abel czynił to już ponad 105 lat przed narodzeniem Enosza. Niektórzy hebraiści uważają, że fragment ten powinien brzmieć: „zaczęli bluźnierczo” albo „wtedy rozpoczęło się bluźnienie”. W Targumie jerozolimskim o czasach Enosza powiedziano: „Było to pokolenie, za czasów którego ludzie zaczęli błądzić, robić sobie bożki i nazywać je imieniem Słowa JHWH”. Niewykluczone, że ludzie nazywali imieniem Jahwah samych siebie albo innych ludzi, za pośrednictwem których rzekomo oddawali cześć Bogu (Elohim); być może imię to nadawali też bożkom.

Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce