Brahma

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 11:05, 6 sty 2017 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brahma, a właściwie Brahma/n w brahmaizmie i współczesnym hinduizmie, stwórca wszechświata, który wedle hinduskich trynitarystów wraz z Wisznu i Śiwą tworzy Trimurti, czyli 3 aspekty jednego Boga najwyższego, Parambrahmana. W mitologii indyjskiej Brahma jako demiurg, rodzi się z kwiatu lotosu wyrastającego z pępka śpiącego Wisznu; kiedy już wszechświat zostanie stworzony, budzi się Wisznu i bierze go w opiekę na czas jednej kalpy, kosmicznego cyklu trwającego 4 320 000 000 lat ziemskich; po czym Śiwa niszczy go w Mahapralayam. Czas trwania wszechświata jest ograniczony i równa się długości życia Brahmy, które trwa 311 040 000 000 000 ziemskich lat, a stanowi 100 "lat Brahmy". Szacuje się, że aktualnie trwa 51-szy dzień Brahmy. W cyklu Ćaturyugam, Czterowiecza trwającym 4.320.000 lat Brahma kieruje pierwszym Złotym Wiekiem, kryta jugą czy satya jugą.

W hinduizmie Brahma/n czasem nie jest konkretną osobą, a raczej pozycją, którą pobożna dusza osiąga w cyklu samsary. Na powierzchni Oceanu Przyczyn unosi się nieskończona ilość wszechświatów i każdy z nich zamieszkiwany jest przez innego Brahmę. Rezydencją Brahmy jest Brahmaloka (loka - planeta), jedna z tzw. planet niebiańskich. Niektóre doktryny mówią o 21 600 lub 84 tysiącach wszechświatów takich jak ten w jednym gronie dając obraz Parambrahmandy, Super wszechświata. Jedyna w Indiach świątynia Boga Stwórcy Brahmy znajduje się w górskiej miejscowości Pushkar w Radżastanie bedąc celem wielu pobożnych pielgrzymek. Ta świątynia i położone w pobliżu święte jezioro są od wieków celem pielgrzymek nie tylko wyznawców hinduizmu, lecz także dżinizmu i sikhizmu. Pushkar znajduje się w pobliżu Ajmer, kultowego centrum indyjskich sufich i muzułmanów wierzących w podobną doktrynalnie naukę o jedynym Bogu, Allah'u.

Brahma - Stwórca; jeden z aspektów Trimurti. Jego żoną była Saraswati, a synem Agni, ich dzieckiem był również Manu, uważany za pierwszego człowieka. Obok Wisznu Zachowawcy i Śiwy Niszczyciela należy do trójcy w indyjskiej mitologii. Stwórca i opiekun świata, królujący w najwyższym z ziemskich światów, Brahmalokam, twórca rytmu czasu i przestrzeni, stawania się rzeczy, wykonawca woli przeznaczenia. Przedstawiany jako czerwonoskóry mężczyzna o czterech głowach, pierwotnie miał ich pięć, ale jedna spłonęła pod palącym spojrzeniem trzeciego oka Boga Śiwa. W czterech rękach trzyma berło (różaniec), łuk, dzban na wodę i manuskrypt Rygwedy. Atrybuty te są też na wyposarzeniu domowego ołtarzyka poświęconego Bogu Stwórcy w domach ludzi wierzących Boga.


Linki zewnętrzne

Sekretne nauki wtajemniczonych mistrzów jogi i tantry z Himalajów

Portal o nauce i życiu wielkich mistrzów duchowych jogi i tantry

Polski portal z naukami Królewskiej Radża Jogi

Portal z naukami ezoterycznymi i wiedzą tajemną Wschodu

Portal warsztatów, kursów i obozów medytacji, jogi, tantry, uzdrawiania i rozwoju duchowego