Ambalika

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 22:14, 16 lut 2017 autorstwa Hari (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "W eposie Mahabharata, '''Ambalika''' (Sanskryt: अम्बालिका, ''ambālikā'') jest córką Kaśja, Króla Kaśi, i żoną Wićitrawirja...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W eposie Mahabharata, Ambalika (Sanskryt: अम्बालिका, ambālikā) jest córką Kaśja, Króla Kaśi, i żoną Wićitrawirja, Króla Hastinapur.

Historia

Razem ze swymi siostrami Ambą i Ambiką, Ambalika została zabrana siłą ze Swajamwary przez Bhiszmę, który uprzednio pozwał i pokonał zgromadzoną rodzinę królewską. Oddał je on Satjawati by ożeniły się Wićitawirją. Ambalika i jej siostra spędziły siedem lat w towarzystwie męża. Wićitawirja został dotknięty przez gruźlicę i umarł na tę chorobę.

Po śmierci Wićitawirji, jego matka Satjawati posłała po swego pierworodnego syna, Ryszi Wjasę Poprosiła go by został ojcem dzieci owdowiałych królewien, zgodnie z panującym zwyczajem Nijoga. Weda Wjasa przeszedł przez lata intensywnej medytacji, w wyniku czego był okropnie zaniedbany. Gdy zbliżył się do Ambiki, ta zamknęła oczy ze strachu. W wyniku tego urodził się ślepy Dhritarasztra. Kiedy zbliżył się do Ambaliki, ta pobladła ze strachu. Jej syn Pandu, w wuyniku nijogi, urodził się z bladą cerą.

Po śmierci Pandu, Ambalika towarzyszyła swej teściowej Satjawati i siostrze Ambice w drodze do lasu, gdzie spędziła resztę swych dni w duchowym odosobnieniu.