Airawata

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 14:47, 18 lip 2009 autorstwa Hari (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W Hinduizmie Airawata (ऐरावत) jest białym słoniem, którego dosiada Pan Indra.

Według Ramajany jego matką była Irawati. Airawata urodził się gdy Brahma śpiewał święte hymny nad połówkami skorupki jajka, z którego wykluł się Garuda, a za nim narodziło się siedem słoni płci męskiej i osiem płci żeńskiej. Prithu uczynił Ariawatę królem wszystkich słoni. Jedno z jego imion oznacza "Tego, który spaja lub łączy chmury" ponieważ według opowieści te słonie są zdolne do tworzenia chmur.

Osiem bóstw opiekuńczych, które rządzą ośmioma kierunkami wyznaczanymi przez kompas, siedzą na słoniach. Każde z tych bóstw ma słonia, który bierze udział w obronie i ochronie swej części. Ich władcą jest Ariawata - słoń Indry. Jest on także nazywany 'Ardha-Matanga' co oznacza "słoń chmur"; 'Naga-malla' czyli "walczący słoń" i 'Arkasodara' co znaczy "brat słońca". 'Abharmu' to słonica która jest żoną Airawaty. Airawata ma cztery kły i siedem trąb i jest całkowicie biały.

Ozdoba Phra Prang, centralnej wieży Wat Arun ("Świątyni Świtu") w Bangkoku w Tailandii pokazuje Boga Indrę dosiadającego swego trójgłowego słonia Erawana (Airawata).

Połączenie słoni z wodą i deszczem jest pokazane w mitologii Indry, który dosiada Airawata gdy pokonuje Wrytrę. Ten potężny słoń sięga swą trąbą do podziemnego świata wodnego, wciąga do niej wodę i rozpyla ją tworząc chmury, które później Indra zmusza do zimnych opadów, łącząc tym samym wody nieba z wodami podziemnymi. Airawata pilnuje także wejścia do Swargi, pałacu Indry.

W Bhagawad Gicie znajduje się odniesienie do Airawata:

"Pośród koni, wiedz, że jestem urodzonym z nektaru Ucchaisravasem; pośród szlachetnych słoni, jam jest Airawatą, a wśród ludzi jam jest królem" (Rozdział 10, wers 27)

W Darasuram w pobliżu Tanjore jest świątynia w której Airawata miał wielbić Lingam; Lingam nazwano na jego cześć Airawateśwara. Świątynia ta obfitująca rzadkie rzeźby i ozdoby architektoniczne została zbudowana przez Radżaradżę Chola II (1146-73).

ONZ wpisało zarówno świątynię Brihadiśwara w Gangaikondacholapuram w dystrykcie Perambalur jak i świątynie Airavatesvara w Darasuram w dystrykcie Thanjavur na listę światowych dziedzictw kulturowych, dwa przykłady wspaniałej i doskonałej architektury i rzeźbiarstwa ery Chola.