Śri

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 08:29, 14 mar 2010 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Śri Śhree, Śrĭ - czcigodna, świętobliwa, jego świętobliwa osoba; grzecznościowy prefiks stosowany przed imieniem męskim lub żeńskim we współczesnych Indiach. Jego żeńską formą jest często tytuł Śrimati.

Śrĭ - wedyjska bogini pomyślności i dobrobytu, także jeden z przymiotów bogini Lakszmi. We wczesnej mitologii wedyjskiej występuje jako Śri - bogini piękna i pomyślności, w szczególności w związku z władzą królewską. W brahmanach uznaje się ją także za boginię obdarzającą płodnością i do dzisiaj jest wiązana z patronką zbóż. Przedstawiana jest zwykle jako piękna, młoda kobieta o czterech rękach, stojąca na lotosie, podobnie jak Lakszmi. Bogini Śrĭ w jej wedyjskim znaczeniu jest obiektem praktyki ezoterycznych kultów siwaickich tak na północy jak i na południu Indii.

Mantra Bogini Śrĭ: Om ŚrĭM! (Śrĭng)

Praktykowanie tej mantry przynosi powodzenie w duchowej praktyce i uczciwych przedsięwzięciach zgodnych z zasadami Dharmy. Mantra ta jednak osobom nieuczciwym, oszustom przynosi cierpienie i ból, szybszy zwrot złej karmy jaką wytwarzali oszukując innych w interesach.